Polityka i prawo
Sukces Polek w esporcie. Powstanie specjalny zespół
Polki zostały mistrzyniami świata w zawodach Counter-Strike 2, w czasie IESF Female World Esports Championship w Rijadzie. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada stworzenie zespołu eksperckiego, który przygotuje rekomendacje do działania. Na tej podstawie resort ma później wspierać branżę e-sportową.
Polki zdobyły złoty medal w e-sporcie w składzie: Hanna „Hanka” Pudlis, Karolina „Liina” Kasprzyk, Wiktoria „vicu” Janicka, Angelika „Angelka” Kozłowska oraz Martyna „LETi” Owsik.
Czas na krótkie podsumowanie 𝗜𝗘𝗦𝗙 𝗪𝗼𝗿𝗹𝗱 𝗘𝘀𝗽𝗼𝗿𝘁𝘀 𝗖𝗵𝗮𝗺𝗽𝗶𝗼𝗻𝘀𝗵𝗶𝗽 𝟮𝟬𝟮𝟰!
— Polski Związek Esportu (@PZEsportu) November 18, 2024
Osiągnięcia @eSport_Polska na #WEC24 w Rijadzie ⬇️
Turniej CS2 Women:
🏆 𝗠𝗜𝗦𝗧𝗥𝗭𝗢𝗦𝗧𝗪𝗢 𝗦́𝗪𝗜𝗔𝗧𝗔
💸 70000 dolarów dla zespołu - druga w historii największa wygrana… pic.twitter.com/BzP5QxcBaP
W środę Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało konferencję prasową, w trakcie której wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński progratulował im sukcesu w zawodach Counter-Strike 2, w czasie IESF Female World Esports Championship.
„Braża esportu jest branżą przyszłości, rozwijającą się. Bardzo wiele osób korzysta z tych narzędzi. Nie powinniśmy na to zamykać oczu, a wspierać. Jest to także bardzo ważna branża dla gospodarki, bo osoby, które uczestniczą w tego rodzaju rozgrywkach rozwijają określone kompetencje. Przy tych zainteresowaniach i hobby trzeba zwrócić uwagę na higienę cyfrową, która jest bardzo istotna i na zagrożenia, co dotyczy uzależnień” - powiedział.
Czytaj też
Zespół ekspertów wypracuje rekomendacje
Jak wynika z deklaracji, Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z organizacjami pozarządowymi, uczelniami wyższymi, naukowcami oraz innymi resortami w styczniu 2025 roku chce powołać zespół ekspertów, który opracuje rekomendacje dla branży e-sportu.
„To istotne, aby wspierać młodych ludzi, ale też zapobiegać np. hazadrowi. Chodzi o rozwiązania, stworzenie pewnych rekomendacji, które będą stanowiły podstawę prac Ministerstwa Cyfryzacji - w tym kierunku chcemy pójść” - zapowiedział Rosiński.
Na pytanie o szczegóły dotyczące prac zespołu, odpowiedział, że na razie nie wie, ilu ekspertów wejdzie w jego skład, ale znajdą się w nim naukowcy, zawodnicy, przedstawiciele Polskiego Związku Esportu oraz resortów: zdrowia, edukacji, sportu czy Ministerstwa Obrony Narodowej.
Łukasz Trybuś, prezes Polskiego Związku Esportu zaznaczył, że chętnie słucha deklaracji o współpracy. „My nie tylko zajmujemy się profesjonalnie rozgrywkami, ale też tematami związanymi z rozwojem branży. Tego typu sugestie współpracy są dla nas bardzo cenne. Staramy się odpowiedzialnie edukować, mamy swoje rozgrywki akademickie i szkolne, co powoduje, że potem na rynku pracy pojawiają się osoby z kompetencjami niezbędnymi w XXI wieku” - podkreślił.
💬 Przez ostatnie trzy lata Polska dwukrotnie zdobyła tytuł mistrza świata w Counter-Strike, co stanowi wielkie wyróżnienie. To także dobry prognostyk przed pierwszymi E-igrzyskami olimpijskimi w przyszłym roku, w których Polska weźmie udział. Będzie 18 dyscyplin e-sportowych,… pic.twitter.com/GmKUX35zev
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) December 4, 2024
„Jesteśmy z tego dumne, wkładamy w to ogrom serca i pracy. (…) Czekamy na kolejne turnieje, kolejne wsparcie” - powiedziała Hanna Pudlis w czasie konferencji prasowej.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany