Reklama

Polityka i prawo

Startuje program Cyfrowy Powiat. 63 mln zł na cyberbezpieczeństwo samorządów

Startuje nowy program "Cyfrowy Powiat", który zakłada wsparcie w rozwoju cyfrowym oraz wzmocnienie cyberbezpieczeństwa samorządów.
Startuje nowy program "Cyfrowy Powiat", który zakłada wsparcie w rozwoju cyfrowym oraz wzmocnienie cyberbezpieczeństwa samorządów.
Fot. Cyfryzacja KPRM/ Twitter.com

Startuje nowy program "Cyfrowy Powiat", który zakłada wsparcie w rozwoju cyfrowym oraz wzmocnienie cyberbezpieczeństwa samorządów. Do powiatów w całej Polsce ma na ten cel trafić ponad 63 mln zł.

W środę, 13 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Garwolinie przedstawiono założenia programu "Cyfrowy Powiat", który jest skierowany do samorządów w całej Polsce.

"Zależy nam na tym, aby w całym kraju rozwój cyfryzacji był równomierny, aby w każdym miejscu w Polsce były równe szanse w dostępie do nowych technologii" - mówił podczas środowej konferencji prasowej Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

Czytaj też

Założenia programu "Cyfrowy Powiat"

Program "Cyfrowy Powiat" zakłada wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego na poziomie powiatów w postaci konkursu grantowego. Jego budżet to w sumie 63 857 634 zł.

Powiat może złożyć wniosek o dofinansowanie na inwestycje związane z cyfryzacją i cyberbezpieczeństwem w wysokości od 100 tys. zł do 350 tys. zł.

Inicjatywa będzie realizowana w ramach wsparcia samorządów w procesie cyfryzacji i wzmocnienia kompetencji w zakresie zdalnej obsługi interesantów.

Wnioski będzie można składać od 11 lipca do 9 września 2022 roku. Nabór potrwa 60 dni i nie będzie dzielony na rundy.

Cel dofinansowania

Dofinansowanie będzie mogło zostać przeznaczone na cztery obszary:

  • cyfryzacja biur / jednostek publicznych / jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia)
  • zakup sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług oraz zdalnej pracy, stacje robocze, skanery, podpisy kwalifikowalne, czytniki itp. oraz zakup usług chmurowych.
  • zakup sprzętu IT dla: szkół i placówek specjalnych; domów dziecka, pieczy zastępczej, domów pomocy społecznej. Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa a także zaawansowanych usług cyfrowych.
  • zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich w ramach środków Unii Europejskiej w związku z pandemią COVID-19.

Program "Cyfrowa Gmina"

Przypomnijmy, że jesienią 2021 roku - w ramach programu „Cyfrowa gmina” - ok. 20 tys. dzieci miało otrzymać komputery z dostępem do sieci przez dwa lata na terenach gmin popegeerowskich. W ten sposób miały zostać wyrównane szanse najmłodszych, by nie byli wykluczeni cyfrowo.

Czytaj też

Jednocześnie w ramach „Cyfrowej Gminy” samorządy otrzymywały środki na sfinansowanie m.in. dalszej cyfryzacji swoich urzędów, kupno sprzętu komputerowego dla jednostek podległych, przygotowanie urzędników do pracy z technologiami - wykupienie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażenie urzędów w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze