Reklama

Polityka i prawo

Wsparcie dla dzieci na zakup laptopów w szkołach popegeerowskich. Większe środki, mniejsza kwota na sprzęt

fot. Philipp Katzenberger/ Unsplash / Domena publiczna

Wystartował program dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich, w ramach którego otrzymają one w sumie ponad 500 mln zł na komputery i laptopy, choć początkowo planowano na ten cel 80 mln zł. Jak tłumaczy Centrum Projektów „Polska Cyfrowa” zwiększono środki na konkurs, przy jednoczesnym zmniejszeniu kwoty na sprzęt dla każdego dziecka.

Reklama

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach (w woj. mazowieckim),w jej trakcie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział start programu, w ramach którego dzieci i młodzież mają otrzymać niezbędny sprzęt do nauki – laptopy, komputery i tablety, o czym pisaliśmy na naszych łamach.

Reklama

Wspomniany program ogłaszano już pod koniec września 2021 roku, o czym także informowaliśmy - tyle że zapowiadano wtedy, iż w ramach projektu finansowanego z Funduszy Europejskich - 880 gmin na dawnych terenach Państwowych Gospodarstw Rolnych otrzyma łączne wsparcie o wysokości 80 mln zł na komputery z dostępem do sieci. W poniedziałek Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM tłumaczył, że budżet programu został zwiększony ponad siedmiokrotnie, ze względu na skalę zainteresowania gmin.

Mniejsze kwoty dofinansowania na laptop, komputer, tablet

Reklama

Jednak w związku z pytaniami dotyczącymi zmian w finansowaniu programu „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” Centrum Projektów "Polska Cyfrowa" wydano oświadczenie w tej sprawie.

"Zgodnie z zapisami zawartymi w dokumentacji, dofinansowanie w ramach grantów dla poszczególnych gmin zostało określone jako iloczyn ilości dzieci z rodzin po PPGR oraz maksymalnej stawki za jednostkę komputera. W związku z faktem, że liczba wniosków jest większa niż pierwotnie zakładano, pragniemy dołożyć wszelkich starań, aby postawiony priorytet, jakim jest ograniczenie skutków pandemii COVID-19 w obszarze szkolnictwa, został dopełniony. Skutkiem tego zdecydowaliśmy się zwiększyć wartość środków przeznaczonych na konkurs, przy jednoczesnym zmniejszeniu maksymalnej kwoty na poszczególne kategorie sprzętu komputerowego" - stwierdzono w oświadczeniu.

Czytaj też

Tym samym gminy mają mieć możliwość zakupu większej liczby komputerów i skorzystać z usług dostępu do internetu.

Oznacza to, że pierwotna kwota środków 80 mln zł została zwiększona do kwoty 586 366 068 zł, a na zakup komputera przeznaczona zostanie kwota (na sztukę) nie 3,5 tys. zł, a maksymalnie do 2,5 tys. zł.; laptopa - również; a w przypadku tabletu - dofinansowanie zmniejszono z 1,5 tys. zł za sztukę - na 1 tys. zł na sztukę.

Jak podano, wartość projektu to dokładnie 586 mln 222 tys. 806 zł, wnioski złożyły 1604 gminy, które otrzymają ponad 218 tys. sztuk sprzętu. Program jest całkowicie finansowany ze środków unijnych.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama