Reklama

Polityka i prawo

Rusza program „Cyfrowa Gmina”. Środki na cyfryzację urzędów

Janusz Cieszyński/ fot. KPRM
Janusz Cieszyński/ fot. KPRM

Rusza pierwszy nabór wniosków w wartym miliard złotych programie „Cyfrowa Gmina”. Udział w nim będą mogły wziąć m.in. 122 małopolskie gminy. 

„Cyfrowa Gmina” to projekt skierowany do wszystkich gmin w Polsce, finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU.

W poniedziałek (18 października br.) w Oleśnicy przedstawiciele kilkunastu gmin w ramach programu „Cyfrowa gmina” odebrali symboliczne czeki. Oznacza to, że nabór już ruszył. Będą mogły wziąć w nim udział m.in. 122 gminy z Małopolski. Pozostałe małopolskie samorządy (60) będą mogły zgłosić się w kolejnych naborach.

>>Cyfrowa Gmina<< to program, którego budżet to miliard złotych z Funduszy Europejskich i który w całości przeznaczamy na cyfrowe wsparcie samorządów. To wy – samorządowcy i samorządy jesteście najbliżej swoich mieszkańców. To u was realizowane są usługi dla ludzi – komentował minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W pierwszym naborze na wsparcie małopolskich samorządów przeznaczone zostanie ponad 38 milionów zł. W sumie na całe województwo małopolskie, we wszystkich naborach – niemal 60 milionów.

Cyfryzacja urzędów 

Za otrzymane w ramach „Cyfrowej Gminy” pieniądze samorządy będą mogły sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, kupić sprzęt komputerowy dla jednostek podległych, przygotować urzędników do pracy z technologiami - wykupić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażyć urzędy w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo.

To od was będzie zależało, na które z tych działań przeznaczycie te pieniądze. Jedno działanie będzie obowiązkowe – audyt cyberbezpieczeństwa. Chcemy stworzyć mapę cyberbezpieczeństwa samorządów w Polsce i mamy nadzieję, że dzięki temu działaniu wzmocnimy techniczny i kompetencyjny potencjał gmin do zapobiegania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa – mówił w piątek małopolskim samorządowcom minister Janusz Cieszyński. 

Do 2 milionów

Każda gmina, która weźmie udział w programie, może liczyć na minimalną wysokość grantu - 100 tys. zł, a maksymalną - 2 mln zł.

Przygotowany przez nasz rząd program pomoże wyrównać możliwości samorządów w zakresie cyfryzacji. Wysokość wsparcia będzie zależeć od wielkości, liczby mieszkańców i zamożności gminy, czyli tzw. wskaźnika podatkowego G. Dzięki takiemu podejściu wyrównujemy szanse mniej zamożnych gmin – mówił Cieszyński. 

W piątek odbyły się spotkania w Olkuszu zapowiadające program, w których wzięli też udział m.in. wojewoda Małopolski Łukasz Kmita i wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz. Do Tarnowa minister przyjechał na zaproszenie poseł Anny Pieczarki.

Nabór wniosków będzie prowadziła Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Wszystkie szczegóły, wzory dokumentacji, numer infolinii dla samorządowców można znaleźć na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa – gov.pl/cppc.

Na podst. informacji prasowej


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama