Polityka i prawo
Środki na cyfryzację w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Na co zostaną przeznaczone?
Fundusze przeznaczone na cyfryzację, realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy, będą kierowane zarówno na uzupełnianie infrastruktury, jak i podniesienie kompetencji cyfrowych Polaków - podkreśliła Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
„Dużo środków (w ramach KPO) będzie przeznaczonych na infrastrukturę, dalej będziemy ją uzupełniać, chcemy aby zbliżać się do 100 proc., jeżeli chodzi o szybki internet w całym naszym kraju. W związku z tym dużo środków pójdzie na telekomunikację, ale także na kompetencje cyfrowe” - powiedziała Orłowska podczas panelu „Cyfrowe Państwo, jak Centrum GovTech może pomóc?” podczas Kongresu 590.
„Same inwestycje jak najbardziej, natomiast bardzo jest ważne abyśmy nadrabiali kompetencjami cyfrowymi, ponieważ coraz więcej niebezpieczeństw (...) z tych nowoczesnych rozwiązań wynika” - dodała.
Przypomniała, że 20 proc. środków z KPO musi zostać przeznaczonych na cyfryzację i w związku z tym każdy minister będzie miał do zaplanowania, jak wydać te 20 proc. ze swojej puli środków na cyfryzację.
Mówiąc dlaczego taka część została przeznaczona w ramach KPO na cyfryzację, Orłowska stwierdziła, że „już nie możemy tylko myśleć o zarządzaniu państwem, ale musimy myśleć paradygmatem zarządzania e-państwem. Od tego nie ma już odwrotu, to pokazała pandemia, że z dnia na dzień musieliśmy przejść na zarządzanie e-państwem” - podkreśliła.
Orłowska zapowiedziała też wprowadzenie narzędzia, które pozwoli obywatelom udowodnić, iż zostali zaszczepieni przeciw COVID-19, tak aby mogli bez przeszkód uczestniczyć m.in. w imprezach masowych, czy swobodnie wyjechać na wakacje.
„To będzie rozwiązanie, które oczywiście będzie spełniało wymogi ustalone na poziomie Komisji Europejskiej, natomiast jeżeli chodzi o praktyczność i wygodę, to mogę obiecać, że będzie to w oparciu o znane rozwiązania, z których obywatele korzystają” - powiedziała.
Zapytana, czy rozwiązanie zostanie wprowadzone w oparciu o aplikację mobilną mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty i usługi, Orłowska odparła, że na razie nie chce tego przesądzać.
Zapewniła jednocześnie, że będzie to rozwiązanie, które będziemy mogli wykorzystać również za granicą, w pozostałych krajach Unii Europejskiej i tam pokazać, że zostaliśmy zaszczepieni.