Reklama

Polityka i prawo

Sprawa Cambridge Analytica. Zuckerberg odgrywał większą rolę niż przypuszczano?

Fot. Anthony Quintano/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Anthony Quintano/Wikimedia Commons/CC 2.0

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, został uwzględniony w pozwie w sprawie naruszenia przez giganta social mediów prywatności użytkowników w związku z aferą Cambridge Analytica. Zdaniem prokuratury miliarder odgrywał w sprawie znacznie większą rolę niż dotąd przypuszczano - wskazuje „New York Times”.

W grudniu 2018 r. prokurator generalny Dystryktu Kolumbii Karl Racine złożył skargę przeciwko Facebookowi w sądzie Dystryktu Kolumbii. Oskarżył platformę społecznościową o to, że umożliwiła firmie Cambridge Analytica (CA), zajmującej się doradztwem politycznym, bezprawne pozyskanie wrażliwych danych 87 milionów użytkowników, w tym ponad połowy mieszkańców Dystryktu Kolumbii. Informacje te były wykorzystywane do profilowania osób pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich polityczne decyzje.

Po tym, jak w czerwcu 2019 r. sąd nie zgodził się na oddalenie pozwu, rozpoczęło się dochodzenie w sprawie, które objęło rozmowy z byłymi i obecnymi pracownikami firmy oraz funkcjonariuszami organów ścigania, a także ocenę zeznań Zuckerberga przed Kongresem.

Pomysł Zuckerberga

Według Racine'a dochodzenie wykazało, że zmiana w działaniu platformy w 2010 r., która umożliwiła dostęp setkom zewnętrznych podmiotów do danych użytkowników Facebooka, była pomysłem Zuckerberga. Zuckerberg nie jest w Facebooku marionetką. Jest osobiście zaangażowany w niemal każdą ważną decyzję podejmowaną przez firmę, a skala jego wpływów nie jest żadną tajemnicą - podkreślił prokurator w pozwie.

Facebook obecnie toczy wiele batalii sądowych z regulatorami prawnymi. Jest celem pozwów antymonopolowych i ochrony konsumentów złożonych przez Federalną Komisję Handlu i kilku stanowych prokuratorów generalnych.

Ryzyko kar finansowych 

Żadne z dotychczasowych dochodzeń w sprawie Facebooka nie dotyczyło jednak bezpośrednio Zuckerberga - podkreśla New York Times. Zuckerberg kontroluje ponad 50 proc. udziałów z prawem głosu w spółce. Uwzględnienie w pozwie Racine'a może oznaczać dla niego duże kary finansowe - jak pisze nowojorski dziennik, Dystrykt Kolumbii może domagać się do 5 tys. dolarów odszkodowania za każdego z 300 tys. mieszkańców Dystryktu Kolumbii, których prywatność mogła zostać naruszona przez CA.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama