Reklama

Polityka i prawo

Sprawą fałszywych alarmów zajmie się Prokuratura Regionalna w Warszawie

Fot. Spy Shop
Fot. Spy Shop

Sprawę podszywania się pod numery telefonów osób rozpoznawanych publicznie, w tym m.in. żony senatora KO Krzysztofa Brejzy będzie prowadziło Biuro do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz Komendą Stołeczną Policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

"Prokuratura Regionalna w Warszawie będzie nadzorowała prowadzone przez Biuro dw. z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz Komendą Stołeczną Policji postępowanie dotyczące podszywania się pod wiele osób, w tym rozpoznawanych publicznie, z których telefonów rozsyłano fałszywe alarmy bombowe lub rozpowszechniano fałszywe informacje" - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński.

Postępowanie związane jest m.in. z podszywaniem się pod numer telefonu kancelarii adwokackiej Doroty Brejzy, żony senatora KO Krzysztofa Brejzy.

Czytaj też

Nieznani sprawcy podszywają się pod córkę Romana Giertycha

W piątek na Twitterze mecenas Roman Giertych podał, że policja poinformowała go, że ktoś używając numeru telefonu jego córki rozsyła alarmy bombowe. „Zemsta za ujawnienie afery Pegasusa coraz bardziej prawdopodobnym motywem sprawców. Najpierw Dorota Brejza, a potem Maria Giertych” – napisał.

W rozmowie z CyberDefence24.pl Roman Giertych przekazał, że sprawą zajmuje się policja z Dąbrowy Górniczej. "To bardzo przykre, dręczące. Sprawa Pegasusa to jednak sprawa znacznie poważniejsza" - skomentował fakt wysyłania alarmów bombowych z telefonu jego córki.

Czytaj też

Fałszywe alarmy bombowe

Wcześniej o sprawie fałszywych alarmów poinformowała PAP rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej policji mł. insp. Monika Chlebicz. "Prowadzimy postępowanie, które teraz będzie przejmowane z komend miejskich i powiatowych, na terenie których doszło do zgłoszeń dotyczących fałszywych alarmów bombowych. Dotyczyło to szpitali na terenie Inowrocławia, Nakła i Mogilna. Wpłynęły także informacje zawierające groźby karalne dotyczące szefów kilku jednostek policji w naszym województwie. Te wszystkie postępowania będziemy łączyli w jedno. Wszystko wskazuje na ten moment na to, że mamy do czynienia z podszyciem się pod numer telefonu kancelarii adwokackiej pani Doroty Brejzy. Ona w tej sprawie będzie miała status osoby pokrzywdzonej" - powiedziała PAP mł. insp. Monika Chlebicz.

W jej ocenie najprawdopodobniej sprawa dotyczy podszywania się pod numer telefonu innej osoby. W tej chwili służby nie mają jeszcze wiedzy co do osób, które mogły stać za tym procederem. "Od początku wszystko wskazywało na niską wiarygodność tych informacji, wysyłanie ich kaskadowo do wielu odbiorców. Na szczęście żaden z dyrektorów nie zdecydował się na ewakuację" - wskazała mł. insp. Chlebicz.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

/PAP/NB

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama