Reklama

Polityka i prawo

Skuteczniejsza weryfikacja kierowców popularnych przewoźników? Poprawki sejmowej komisji

Autor. Wikimedia Commons

Kierowców Ubera i Bolta czeka proces bardziej szczegółowej weryfikacji? Wskazują na to poprawki sejmowej Komisji Infrastruktury.

Reklama

We wtorek odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury. Jednym z tematów poruszonych podczas posiedzenia był wątek bezpieczeństwa pasażerów, korzystających z tzw. taksówek na aplikacje. Zmianom ma ulec proces weryfikacji tożsamości kierowców.

Reklama

"Chodzi o to, aby po tym, jak już ta weryfikacja zostanie wykonana, aby była wykonywana regularnie w oparciu o możliwości technologiczne, którymi te aplikacje dysponują, czyli po prostu poprzez wykorzystanie zdjęcia, które jest przedstawione w momencie rejestracji" - powiedział minister Janusz Cieszyński.

Czytaj też

Wzrost bezpieczeństwa?

W uzasadnieniu do projektu, przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach drogowych będą zobowiązani m.in. do weryfikacji kierowców, którzy wykonują przewozy, przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu – w trybie osobistego stawiennictwa, w tym ich tożsamości (utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawa jazdy) oraz niekaralności; weryfikacji dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem, a w przypadku polskich dokumentów - do sprawdzenia ich autentyczności.

Reklama

Istotną zmianą ma być wprowadzenie dla przedsiębiorcy oferującego pośrednictwo w przewozie osób, obowiązku przetwarzania informacji dot. osób wykonujących przewóz przez pięć lat - od momentu końca roku kalendarzowego, w którym kierowca zakończył współpracę z danym przedsiębiorcą. Na ten temat mówili eksperci podczas jednej z debat, o której pisaliśmy TUTAJ .

Jak wskazuje PAP, nowe przepisy zaostrzą również kary za naruszenie obowiązków zapisanych w ustawie - zarówno dla przedsiębiorców, którzy pośredniczą w przewozach, jak i dla osób wykonujących przewóz.

Czytaj też

Opłata ewidencyjna przy rejestracji pojazdów

Sejmowa Komisja Infrastruktury pozytywnie zaopiniowała też projekt nowelizacji znoszącej opłatę ewidencyjną przy rejestracji pojazdów. Projekt zakłada, że nie będzie trzeba płacić opłaty ewidencyjnej m.in. za: rejestrację pojazdu; wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic; przeprowadzenie badania technicznego pojazdu oraz odczyt stanu drogomierza pojazdu po wymianie.

Przedstawiając projekt nowelizacji minister Janusz Cieszyński powiedział, że dotyczy ona ograniczenia obowiązków, które ciążą na obywatelach, przedsiębiorcach i samorządach w zakresie opłaty ewidencyjnej.

/PAP/MG

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama