Reklama

Prywatność

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Co dalej z aplikacjami do przewozu osób?

Fot. Pxfuel/Domena publiczna

Trwają prace nad uszczelnianiem systemu licencjonowania kierowców. Czy proponowane zmiany poprawią bezpieczeństwo pasażerów?

Reklama

Jak informuje środowa „Rzeczpospolita", do Sejmu może trafić projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Zdaniem ekspertów opracowania resortu cyfryzacji potrzebują bardziej szczegółowych rozwiązań.

Reklama

Jednym z czynników wymagających doprecyzowania jest kwestia licencjonowania i weryfikacji kierowców. Obecnie firmy, które pośredniczą w przewozach osób potrzebują odpowiedniej licencji. Wspomniane licencjonowanie odbywa się na poziomie gminy. Branża dąży do tego, aby ten proces został przeniesiony na poziom wojewódzki. Takie rozwiązanie może być jednak niewystarczające.

Czytaj też

Zdaniem Krzysztofa Urbana z firmy Free Now Polska lepszym rozwiązaniem byłoby powstanie ogólnopolskiej licencji. W chwili obecnej mamy do czynienia z sytuacją, gdy kierowca, który utracił uprawnienia w danej gminie (np. z powodu dokonania czynu karalnego), nie ma większych problemów z uzyskaniem pozwolenia na pracowanie w przewozie osób w innej gminie. Eksperci wskazują też na potrzebę dokonania cyfryzacji systemu.

Reklama

O potrzebie stworzenia jednolitej ogólnokrajowej licencji TAXI informowaliśmy jeszcze w listopadzie. Wtedy to powoływaliśmy się na konferencję Ubera, podczas której Adrian Furgalski (prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR) mówił nie tylko na temat takiej licencji, ale wskazywał także na konieczność skuteczniejszej weryfikacji zaświadczeń o niekaralności u kierowców pochodzących spoza Unii Europejskiej.  

Niewątpliwie kwestia przewozu osób wymaga konkretnych zmian i uaktualnień. Pozostaje mieć nadzieję, że aktualizacja prawa realnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama