Reklama

Polityka i prawo

Singapur: urządzenia do śledzenia Covid-19 dla osób bez smartfonów

Fot. Wphoto/Pixabay
Fot. Wphoto/Pixabay

Władze Singapuru udostępniają mieszkańcom tokeny pozwalające na śledzenie kontaktów międzyludzkich i tym samym monitorowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Inicjatywa jest skierowana do osób, które nie posiadają smartfonów lub nie posiadają możliwości zainstalowania aplikacji mobilnej. 

Singapur zaczął rozdawać niektórym mieszkańcom specjalne urządzenia zawierające oprogramowanie TraceTogether oparte na technologii zbliżeniowej Bluetooth, które umożliwi monitorowanie kontaktów użytkownika. Tokeny wyprodukowane zostały przez singapurską firmę elektroniczną PCI, która jak dotąd dostarczyła 300 tys. urządzeń.

Tokeny przeznaczone są głównie dla osób starszych i obywateli, którzy nie posiadają lub nie korzystają z telefonów komórkowych i są alternatywą dla aplikacji mobilnej opracowanej przez lokalne władze. Każde urządzenie posiada unikalny kod QR i baterię, wystarczającą na 9 miesięcy użytkowania. Urządzenia wymieniają sygnały z tokenami należącymi do innych użytkowników lub z aplikacjami TraceTogether zainstalowanymi na smartfonach mieszkańców i na podstawie zebranych danych informują, czy użytkownik miał kontakt z osobą zakażoną Covid-19. Jeśli oprogramowanie potwierdzi, że do takiego spotkania doszło, z użytkownikiem skontaktują się służby odpowiedzialne za monitorowanie pandemii, które ściągną potrzebne dane zapisane w tokenie.

Zarówno aplikacja, jak i urządzenia zawierające oprogramowanie TraceTogether krytykowane są za to, że naruszają prywatność użytkowników i umożliwiają inwigilację mieszkańców. Władze Singapuru odrzucają te zarzuty, argumentując, że po pierwsze system opracowany został w taki sposób, że nie posiada GPS, nie może więc służyć do śledzenia lokalizacji mieszkańców, a po drugie wszelkie zgromadzone na nim dane są szyfrowane i przechowywane na urządzeniu maksymalnie przez okres 25 dni, zaś zdalny dostęp do informacji jest niemożliwy, ponieważ tokeny nie są połączone z siecią.

Aplikacja mobilna TraceTogether została udostępniona mieszkańcom Singapuru w marcu i jak dotąd zainstalowało ją około 2,1 mln mieszkańców.

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama