Reklama

Polityka i prawo

Senacka komisja powiedziała "nie" propozycji skrócenia kadencji obecnego prezesa UKE

fot. Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Facebook
fot. Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Facebook

Za wykreśleniem z tarczy 3.0 przepisów dotyczących zmian w zasadach powoływania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz skrócenia kadencji obecnego prezesa Urzędu opowiedziała się we wtorek senacka komisja budżetu i finansów publicznych.

Komisja głosowała we wtorek nad poprawkami do uchwalonej przez Sejm rządowej ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. tarczy 3.0. W ustawie tej znalazły się m.in. zmiany w Prawie telekomunikacyjnym.

Posłowie zdecydowali o wprowadzeniu trybu konkursowego przy wyborze prezesa UKE oraz znieśli wymóg zatwierdzania tej nominacji przez Senat. Ponadto zdecydowali, że kadencja obecnego prezesa UKE, która obejmuje lata 2016-2021, skończy się 14 dni od wejścia w życie nowelizacji Tarczy antykryzysowej.

Przepisy te nie znalazły jednak uznania większości senatorów z komisji budżetu i finansów publicznych. Komisja zagłosowała we wtorek za poprawką eliminującą z ustawy przepisy modyfikujące zasady powoływania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz przepis zmierzający do skrócenia kadencji obecnego prezesa UKE Marcina Cichego. Stanowisko rządu w tej sprawie było negatywne.

Jednocześnie senatorowie pozostawili bez zmian inne przepisy Prawa telekomunikacyjnego, znowelizowane tarczą 3.0, w tym przepisy, które dają podstawę do anulowania ogłoszonej przez prezesa UKE aukcji 5G. Resort cyfryzacji uzasadniał taką potrzebę wątpliwościami prawnymi powstałymi po ogłoszeniu przez Prezesa UKE informacji o zawieszeniu aukcji. 

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama