Reklama

Polityka i prawo

Sejm uchwalił ustawę o mObywatelu. Kod źródłowy aplikacji zostanie udostępniony

sejm rp
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/Twitter

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o aplikacji mObywatel. „Każdy obywatel ma prawo zweryfikować kod źródłowy aplikacji, która jest dostarczona przez państwo polskie (…)” - powiedział minister Paweł Lewandowski (Cyfryzacja KPRM).

Reklama

W czwartek 9 marca odbyła się w Sejmie Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Podczas posiedzenia komisji rozpatrywano poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o aplikacji mObywatel. Głosowano także nad wnioskiem Konfederacji o odrzucenie ustawy w całości. Wniosek koła poselskiego nie uzyskał poparcia Komisji.

Reklama

Głosowaniu poddano też siedem zgłoszonych poprawek. Wśród przyjętych poprawek znalazła się ta dotycząca udostępnienia aktualnego kodu źródłowego aplikacji mObywatel w Biuletynie Informacji Publicznej przez właściwego ministra. 

„Każdy obywatel ma prawo zweryfikować kod źródłowy aplikacji, która jest dostarczona przez państwo polskie, po to żeby był pewien, że wszystko jest w porządku" – zarekomendował poparcie poprawki minister Paweł Lewandowski, podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, reprezentujący Depertament Cyfryzacji KPRM podczas posiedzenia komisji.

Reklama

Wśród odrzuconych poprawek znalazła się m.in. ta dotycząca pomysłu włączenia cyfrowej wersji karty rowerowej do aplikacji.

    mObywatel w Sejmie

    Przypomnijmy, że we wtorek 28 lutego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o aplikacji mObywatel . Tydzień później w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, ale prace na nim nadal trwają. Dokument czeka teraz trzecie czytanie w Sejmie.

    Reklama

    Z kolei w czwartek (tj. 9 marca br.) miało miejsce głosowanie nad przepisami. Za ich przyjęciem zagłosowało 436 posłów, przeciwko było 9 (Konfederacja), a dwóch wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do trzeciego czytania w Sejmie.

    Czego dotyczy projekt? Przewiduje m.in. uznawanie wszystkich dokumentów w aplikacji na równi z tradycyjnymi. Jak pisaliśmy m.in. TUTAJ, aplikacja mObywatel ma być cyfrowym portfelem na dokumenty. To tu znajdą się już dokumenty takie jak: dane z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, mPojazd, Unijny Certyfikat COVID, a także m.in. e-recepty czy Karta Dużej Rodziny.

    Reklama

    Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

    /MG

    Reklama
    Reklama

    Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama