Reklama

Polityka i prawo

Sejm uchwalił ustawę o mObywatelu. Kod źródłowy aplikacji zostanie udostępniony

sejm rp
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/Twitter

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o aplikacji mObywatel. „Każdy obywatel ma prawo zweryfikować kod źródłowy aplikacji, która jest dostarczona przez państwo polskie (…)” - powiedział minister Paweł Lewandowski (Cyfryzacja KPRM).

Reklama

W czwartek 9 marca odbyła się w Sejmie Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Podczas posiedzenia komisji rozpatrywano poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o aplikacji mObywatel. Głosowano także nad wnioskiem Konfederacji o odrzucenie ustawy w całości. Wniosek koła poselskiego nie uzyskał poparcia Komisji.

Reklama

Głosowaniu poddano też siedem zgłoszonych poprawek. Wśród przyjętych poprawek znalazła się ta dotycząca udostępnienia aktualnego kodu źródłowego aplikacji mObywatel w Biuletynie Informacji Publicznej przez właściwego ministra. 

„Każdy obywatel ma prawo zweryfikować kod źródłowy aplikacji, która jest dostarczona przez państwo polskie, po to żeby był pewien, że wszystko jest w porządku" – zarekomendował poparcie poprawki minister Paweł Lewandowski, podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, reprezentujący Depertament Cyfryzacji KPRM podczas posiedzenia komisji.

Reklama

Wśród odrzuconych poprawek znalazła się m.in. ta dotycząca pomysłu włączenia cyfrowej wersji karty rowerowej do aplikacji.

Czytaj też

mObywatel w Sejmie

Przypomnijmy, że we wtorek 28 lutego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o aplikacji mObywatel . Tydzień później w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, ale prace na nim nadal trwają. Dokument czeka teraz trzecie czytanie w Sejmie.

Z kolei w czwartek (tj. 9 marca br.) miało miejsce głosowanie nad przepisami. Za ich przyjęciem zagłosowało 436 posłów, przeciwko było 9 (Konfederacja), a dwóch wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do trzeciego czytania w Sejmie.

Czego dotyczy projekt? Przewiduje m.in. uznawanie wszystkich dokumentów w aplikacji na równi z tradycyjnymi. Jak pisaliśmy m.in. TUTAJ, aplikacja mObywatel ma być cyfrowym portfelem na dokumenty. To tu znajdą się już dokumenty takie jak: dane z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, mPojazd, Unijny Certyfikat COVID, a także m.in. e-recepty czy Karta Dużej Rodziny.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama