Cyberbezpieczeństwo
Ukraina zmaga się z rosyjskimi cyberatakami co najmniej od 8 lat
Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy przytacza słowa Dmytro Dubowa z kijowskiego Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych, który ocenił, że Ukraina zmaga się z rosyjskimi cyberatakami co najmniej od ośmiu lat.
Jak zauważa Dmytro Dubow, Ukraina zmaga się z rosyjskimi cyberatakami przynajmniej od ośmiu lat, a kampania wojskowa przeciwko jego ojczyźnie w 2022 roku wymagała „długiego i właściwego planowania” w związku z faktem, że pierwsze działania wojenne były wzmocnione przez przygotowane wcześniej cyberataki.
Czytaj też
Jego zdaniem, infrastruktura krytyczna Ukrainy pozostaje głównym celem agresora. Rosyjscy hakerzy wykradają dane osobowe obywateli, a kluczowe wciąż pozostaje wykrycie źródeł wycieków i zapewnienie ochrony istniejących rejestrów publicznych.
„Rosyjskie podejście do wojny informacyjnej to połączenie działań cybernetycznych z operacjami psychologicznymi, czyli próbami wpłynięcia na ludność danego regionu lub kraju, aby wprowadzić więcej chaosu, stłumić opór lub zmienić zachowania polityczne” – wskazuje Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.
Krytyczny moment w cyberwojnie
Jak wynika z udostępnionych danych, najpoważniejszy cyberatak w czasie wojny miał miejsce w dniach 16-17 marca br., kiedy doszło do jednoczesnych wrogich operacji na ukraińskie zasoby informacyjne.
Dodatkowo eksperci ds. łączności podkreślili, że cyberdziałania Rosji są skutecznie koordynowane z ich propagandą.
„Już teraz możemy przyznać, że wysiłki na rzecz cyberbezpieczeństwa w Ukrainie okazały się sukcesem — przynajmniej udało nam się zapobiec awariom systemów informatycznych, które mają kluczowe znaczenie” – zauważył Dmytro Dubow z kijowskiego Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych.
Czytaj też
Jak informowaliśmy na naszych łamach, ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe (CERT-UA) w I kwartale bieżącego roku odnotował 802 cyberataki wymierzone w infrastrukturę tego kraju, zatem to znaczenie więcej niż przed wojną. Celem były władze rządowe, lokalne, sektor bezpieczeństwa i obrony, ale i podmioty komercyjne.
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.