Reklama

Polityka i prawo

#SaferInternet, czyli bezpieczeństwo dzieci w sieci w czasie pandemii COVID-19

Fot. Victoria_Borodinova/Pexels
Fot. Victoria_Borodinova/Pexels

Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa to zadanie, które musimy stale realizować. Ostatni czas pokazał nam jak wiele jest w tej sprawie jeszcze do zrobienia – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski otwierając 14. Międzynarodową konferencję „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”.

Zdalna rzeczywistość

Obok tradycyjnie poruszanych na konferencji tematów, takich jak nadmierne korzystanie przez najmłodszych użytkowników z sieci, czy cyberprzemoc - w programie tegorocznej edycji znalazły się również nowe, wynikające z okresu pandemii, zagadnienia.

Za nami miesiące, w trakcie których jeszcze bardziej niż wcześniej przekonaliśmy się, jak ważną rolę w życiu dzieci i młodzieży odgrywa internet. Po raz pierwszy była to rola nie tylko towarzysząca, ale zastępcza. Sieć musiała przecież zastąpić w 100% potrzebę kontaktów towarzyskich, rozrywki, ale także – szkołę. Co więcej, stało się to właściwie z dnia na dzień. Jednym z największych wyzwań – dla uczniów, nauczycieli i rodziców - okazała się zdalna edukacja - powiedział minister cyfryzacji. Dodał, że na  potrzeby dzieci i nauczycieli w rekordowym czasie, uruchomiono portal Zdalne Lekcje. To miejsce stworzone z myślą o nauczycielach i uczniach, w którym publikujemy propozycje materiałów do zajęć online. Od marca do czerwca skorzystało z niego ponad 2,6 miliona użytkowników, którzy odwiedzili stronę ponad 66 milionów razy – mówił szef MC.

Dla wspólnego bezpieczeństwa

Większa aktywność użytkowników w sieci, z jaką mamy do czynienia od początku pandemii, to również większa zachęta do działania dla cyberprzestępców. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożeń i odpowiednie działanie - podkreślił Zagórski. Choć temat bezpieczeństwa w sieci dotyczy wszystkich w równym stopniu, to właśnie najmłodsi potrzebują największej ochrony. Rolą dorosłych – rodziców, opiekunów, nauczycieli jest edukacja, w zakresie prawidłowych zachowań, rozpoznawania niebezpieczeństw, ale i prawidłowego reagowania na nie - dodał minister.

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci były bezpieczne. W obecnej rzeczywistości musimy spojrzeć na to jeszcze bardziej kompleksowo – bezpieczeństwo w sieci to kolejne z wyzwań okresu pandemii – powiedział Marek Zagórski. Dlatego, wspólnie z NASK, uruchomiliśmy m.in. listę ostrzeżeń przed niebezpiecznymi witrynami. Dzięki temu udało się zablokować już ponad 3 tysiące stron phishingowych – dodał szef MC. Niebezpieczną witrynę zgłosić może każdy. Wystarczy wejść na stronę CERT i wypełnić formularz - wyjaśnił.

Takie inicjatywy są niezbędne, ponieważ jak pokazują to ostatnie badania patostreamy osiągnęły w Polsce nieporównywalnie większą popularność niż w innych krajach. Tego typu treści są szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych użytkowników sieci, ponieważ oddziałują na ich zachowanie i rozumienie podstawowych wartośc

Organizatorami konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” są Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK - Państwowy Instytut Badawczy, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz niemieckie konsorcjum klicksafe. Współorganizatorem wydarzenia jest ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny), głównym partnerem - Fundacja Orange, zaś partnerem - Google.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Od 29 do 30 września odbędą się sesje plenarne transmitowane ze studia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W dniach 1-2 października odbędzie się 14 warsztatów online.

Reklama
Reklama

Komentarze