Reklama

Polityka i prawo

Rządowe laptopy dla dzieci do nauki zdalnej z rosyjskim wirusem

fot. pxhere.com
fot. pxhere.com

Na laptopy dostarczanych dzieciom w Wielkiej Brytanii wykryto rosyjskie złośliwe oprogramowanie. Komputery były dostarczane biedniejszym rodzinom w ramach wsparcia nauki zdalnej w czasie pandemii.

W laptopach, które zostały dostarczane dzieciom w szkołach w Bradford, Lincolnshire i Wolverhampton zostało wykryte rosyjskie złośliwe oprogramowanie. Problem został potwierdzony przez nauczycieli ze szkół, którzy dodali, że komputery PC prawdopodobnie łączą się z serwerami działającymi w Rosji.

Jak wskazuje serwis Cybersecurity Insiders, powołując się na swoje źródła, laptopy zawierają złośliwe oprogramowanie o nazwie „Gamarue.I”, które zostało po raz pierwszy zidentyfikowane przez firmę Microsoft w 2021 roku. Malware zdaniem ekspertów umożliwia pobieranie danych z komputera oraz dalsze infekowanie poprzez port USB.

Brytyjski Departament Edukacji zapytany przez brytyjskiego nadawcę publicznego BBC potwierdził, że został poinformowany o sprawie i podjął pilne działania, aby wyjaśnić sprawę. Zdaniem urzędników problem nie jest powszechny i dotyczy tylko części dostawy sprzętu.

Do tej pory brytyjski rząd wysłał ponad 800 000 laptopów w ramach programu wsparcia uczniów. Założono rozdanie łącznie miliona komputerów w czasie pandemii koronawirusa.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama