Reklama

Polityka i prawo

Rozmowy UE-USA. Jak wykorzystać wspólny potencjał w zakresie technologii?

Fot. U.S. Department of State/Flickr/Domena publiczna
Fot. U.S. Department of State/Flickr/Domena publiczna

„Z niecierpliwością czekam na dyskusję, jak kształtować nasz program w zakresie handlu i technologii oraz jak wykorzystać wspólny potencjał” - podkreśliła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. W ramach prowadzonych rozmów nie pominięto również relacji z Rosją i Chinami. 

„Prezydent Joe Biden powiedział, że USA będą współpracowały blisko z sojusznikami i partnerami z Unii Europejskiej na całym kontynencie, aby odpowiedzieć na wspólne wyzywania i realizować wspólny cel, jakim jest wolna i pokojowa Europa” – powiedział sekretarz stanu USA przed spotkaniem.

Jak dodał, USA konsultują z UE takie kwestie, jak walka z pandemią, walka ze zmianami klimatu, relacje z Rosją, Chinami oraz odbudowa gospodarcza. „Stoimy razem w obronie naszych wspólnych wartości” – zaznaczył Blinken.

Von der Leyen powiedziała, że Stany Zjednoczone są ważnym i cenionym partnerem Unii Europejskiej. Chcemy stworzyć nową agendę UE-USA, aby sprostać wyzwaniom, ale także wykorzystać możliwości naszych czasów. Pańska dzisiejsza obecność tutaj jest bardzo wyraźnym znakiem, że mamy te same ambicje - zaznaczyła, zwracając się do Blinkena.

Szefowa KE przypomniała, że w marcu wraz z prezydentem Bidenem uzgodniła zawieszenie na cztery miesiące wszystkich taryf nałożonych w sporach Airbus-Boeing. Jest to pozytywny i ważny krok, ale nadal obowiązują inne taryfy i szersze kwestie, którymi należy się zająć, na przykład reforma wielostronnego systemu handlu. Z niecierpliwością czekam na dyskusję, jak kształtować nasz program w zakresie handlu i technologii oraz jak wykorzystać wspólny potencjał - powiedziała.

Zmiany klimatyczne pozostają kluczowym wyzwaniem naszych czasów. Z całego serca gratulujemy prezydentowi Bidenowi (podjęcia decyzji o) ponownym przystąpieniu (USA) do porozumienia paryskiego. (...) Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą opracować prawdziwe rozwiązania, zwiększyć innowacyjność, wyznaczyć ambitne cele i współpracować, aby je osiągnąć - podkreśliła szefowa Komisji Europejskiej.

Rozmowy z Blinkenem - jak dodała - dotyczą też polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym Chin, Rosji, relacji z Turcją, ale także relacji z Bałkanami Zachodnimi oraz krajami Partnerstwa Wschodniego i południowego sąsiedztwa.

Dzielimy wspólne obawy i powinniśmy szukać możliwości współpracy poza naszymi granicami. Silniejsze wspólne wysiłki między nami są niezbędne, aby skutecznie stawić czoło tym wyzwaniom - podsumowała.

image

Źródło:PAP

Komentarze