Reklama

Polityka i prawo

Dr Michał Marek: Wizyta prezydenta Zełenskiego w Polsce będzie deprecjonowana przez Rosję

Autor. Jakub Szymczuk/KPRP

„W interesie Rosjan nie jest eksponowanie tej wizyty. (…) Może być mowa o tym, że ta wizyta nie ma znaczenia, że sojusz polsko-ukraiński jest sztuczny, że wizyta jest »polską pokazówką«, która jest powiązana z trwającą kampanią wyborczą w Polsce” – komentuje dr Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa w rozmowie z CyberDefence24 nadchodzącą wizytę w Polsce, ukraińskiego prezydenta.

Reklama

Czy planowana na środę wizyta prezydenta Zelenskiego w Polsce stanie się obiektem ataków rosyjskiej dezinformacji? Wiele na to wskazuje, a ostatnie dane Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO – European Digital Media Observatory) potwierdzają, że uderzenie w wizerunek ukraińskiego przywódcy jest jedną z głównych narracji dezinformacyjnych Kremla .

Reklama

We wspomnianym przez EDMO gronie znalazły się też takie działania, jak próba kompromitacji wizerunku Ukraińców, atakowanie NATO i ukraińskich sprzymierzeńców oraz narracja, że czołgi Leopard są "sprzętem bezużytecznym".

Czytaj też

Dr Michał Marek: W interesie Rosjan nie ma eksponowania tej wizyty

Dr Michał Marek, ekspert ds. dezinformacji i szef Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa zapytany przez CyberDefence24.pl o to jak Rosjanie przedstawiają w swoich mediach nadchodzącą wizytę prezydenta Ukrainy w Polsce komentuje, że – jak na razie – informują o niej w bardzo ograniczony sposób.

Reklama

Zdaniem dra Michała Marka, działania Rosjan niekoniecznie muszą mieć charakter „masowej i mocno skonsolidowanej operacji informacyjnej". „Można odnieść wrażenie, ze dopiero rozpoczynają budowę pewnej bazy do tego, aby jutro lub pojutrze rozwinąć działania dotyczące tej kwestii".

Według niego, Rosjanie nie skupiają nadmiernej uwagi na tej wizycie. „W interesie Rosjan nie jest eksponowanie tej wizyty. (...) W ich interesie jest pokazywanie, że Ukraina jest osamotniona, że prezydent Ukrainy rzekomo nie jest w stanie spokojnie wyjechać z kraju, itd." – dodał.

Może pojawiać się wątek deprecjonujący rangę tej wizyty. Może być mowa o tym, że ta wizyta nie ma znaczenia, że sojusz polsko-ukraiński jest sztuczny, że wizyta jest rzekomo polską pokazówką, która jest powiązana z trwającą kampanią wyborczą w Polsce" – kontynuuje w rozmowie z nami szef Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa.

Czytaj też

Aktywizacja poszczególnych grup

Które grupy, podmioty mogą zaktywizować się najmocniej przy okazji środowej wizyty? Według naszego rozmówcy można spodziewać się aktywizacji nie tylko źródeł rosyjskojęzycznych, ale także polskojęzycznych.

Przewiduję aktywizację polskojęzycznych agentów wpływu, polskojęzycznych anonimowych kont działających w mediach społecznościowych. Mowa też o wszelakiej maści prorosyjskich aktywistach, którzy będą starali się tę wizytę deprecjonować, uderzając w wizerunek Zeleńskiego, pokazując go jako bandytę czy osobę sięgającą po pieniądze polskich podatników" – wymienia ekspert.

Na koniec dr Michał Marek komentuje zapowiedź grupy „Oszukana wieś", która oświadczyła, że może chcieć zakłócić środową wizytę prezydenta Zelenskiego. Na ten temat w poniedziałek informowała Interia .

„Aktywność takiej grupy będzie związana z szerszą aktywizacją prorosyjskich środowisk. (...) W tym środowisku są osoby, które – z różnych przyczyn – wspierają realizacje celów informacyjnych Kremla" – powiedział Michał Marek, dodając że Rosjanie będą mogli chcieć nagłośnić aktywność tego typu grup.

Czytaj też

Wizyta w Warszawie

W środę 5 kwietnia, do Warszawy z oficjalną wizytą przyjedzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. To pierwsza oficjalna wizyta od 24 lutego 2022 roku. Więcej na ten temat pisze serwis Defence24 .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama