Reklama

Polityka i prawo

Rosjanie zakłócali sygnał GPS. Norwegia przedstawia dowody

Fot. Press Service of the President of the Russian Federation/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Press Service of the President of the Russian Federation/Wikimedia Commons/CC 4.0

Według szefa norweskiego ministerstwa obrony Franka Bakke-Jensena kraj ten posiada elektroniczne dowody na to, że rosyjskie siły zakłócały sygnał GPS w trakcie trwania ostatnich manewrów NATO. Przedstawiciel resortu domaga się wyjaśnień ze strony Moskwy. 

Jak przypomina Agencja Reutera, w listopadzie ub.r. Norwegia i Finlandia uznały, że Rosja mogła celowo zakłócać sygnały GPS przed i w trakcie ćwiczeń wojskowych NATO, co miało też wpłynąć na cywilny ruch lotniczy w Arktyce. Oba kraje skierowały do Rosji protest w tej sprawie; ta odrzuciła oskarżenia.

"Rosja chciała, byśmy przedstawili im dowód. Dostarczyliśmy go" - powiedział dziennikarzom minister Bakke-Jensen. Dodał, że Norwegia dysponuje szeregiem pomiarów wskazujących, że sygnał GPS był blokowany. Jak poinformował, strona rosyjska zapowiedziała, że dostarczone materiały zbadają tamtejsi eksperci. Zdaniem norweskiego ministra taka odpowiedź Rosji to pozytywny sygnał. "Będąc sąsiadem Rosji trzeba być cierpliwym" - powiedział Frank Bakke-Jensen.

Pytany, czy Rosja mogła celowo działać przeciwko Norwegii, minister odparł, ze ćwiczenia odbywały się blisko granicy i było wiadomo, że takie działania będą miały wpływ na tereny po obu jej stronach.

Manewry Trident Juncture 2018 odbyły się w dniach 25 października-7 listopada i były największymi ćwiczeniami NATO od końca zimnej wojny; wzięło w nich udział ok. 50 tys. żołnierzy z 31 państw NATO i krajów partnerskich. Finlandia i Szwecja nie należą do Sojuszu, ale ich żołnierze również uczestniczyli w manewrach.

Według Norwegii "zakłócenia sygnału GPS odnotowano między 16 października a 7 listopada ze strony sił rosyjskich" na Półwyspie Kolskim. Jak dodano, sprawę tę poruszyło w kontaktach z rosyjskimi władzami norweskie MSZ. O tym, że właśnie Rosja mogła stać za zakłóceniami sygnału GPS podczas ćwiczeń, mówili po zakończeniu manewrów także prezydent i premier Finlandii.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział wtedy, ze coraz częściej dochodzi do ataków cybernetycznych i elektronicznych oraz że Sojusz bardzo poważnie traktuje podobne sprawy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył wówczas, że władzom w Moskwie nic nie wiadomo o tym, by Rosja miała związek z problemami z funkcjonowaniem nawigacji GPS w trakcie ćwiczeń NATO na północy Europy.

SZP/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze