Reklama

Polityka i prawo

Rosja uderza w media. Niezależny portal uznany za „zagranicznego agenta”

Fot. Andrey Filippov 安德烈/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Andrey Filippov 安德烈/Flickr/CC BY 2.0

Rosyjski resort sprawiedliwości uznał niezależny portal Meduza za podmiot medialny, który pełni funkcję „zagranicznego agenta”. Wpisanie na czarną listę wiąże się nie tylko ograniczeniami dotyczącymi publikacji, ale także wysokimi karami pieniężnymi za naruszenie przepisów. 

Decyzja resortu sprawiedliwości dotyczy osoby prawnej - firmy Medusa Project, zarejestrowanej na Łotwie. Od 2020 roku działa biuro Meduzy w Moskwie.

Portal założyła w 2014 roku dziennikarka Galina Timczenko, była szefowa popularnego rosyjskiego portalu internetowego Lenta.ru. Dołączyli do niej byli współpracownicy, którzy wraz z nią opuścili Lentę. Timczenko powiedziała w piątek, że decyzja ministerstwa sprawiedliwości jest nieoczekiwana, bo władze nie dawały żadnych znaków ostrzegawczych.

Media uznane za zagranicznych agentów muszą informacją o tym statusie opatrywać wszelkie swoje materiały. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą wysokie grzywny. Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda), które jako pierwsze wśród działających w Rosji mediów zostało uznane za zagranicznego agenta, do tej pory ukarane zostało grzywnami w wysokości równowartości niemal 1 mln USD.

image

Źródło:PAP

Komentarze