Reklama

Polityka i prawo

Rosja oskarża zachodnie platformy. Te blokują propagandę Kremla

Autor. Dado Ruvic / Reuters

Meta i Google muszą odpowiedzieć za podżeganie do wojny - ocenia rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych i domaga się stworzenia specjalnego systemu, który miałby pociągnąć zachodnie platformy do odpowiedzialności. Zdaniem Rosji, giganci technologiczni ją dyskryminują.

Reklama

Informacje o tym, że rosyjski MSZ obarcza winą za podżeganie do wojny w Ukrainie zachodnie platformy społecznościowe, przekazała agencja informacyjna Interfax.

Reklama

Wcześniej rosyjski regulator telekomunikacji i mediów Roskomnadzor zażądał, aby "zagraniczne usługi internetowe przestały dyskryminować rosyjskie media w Europie".

Sankcje dla Rosji i presja na platformy

Reklama

Należąca do Google'a platforma YouTube oraz koncern Meta zdecydowały o zablokowaniu dystrybucji rosyjskich mediów państwowych, propagujących narracje Kremla.

W środę z kolei Twitter poinformował, że zdejmie ze swojej platformy profile kontrolowanych przez państwo rosyjskie serwisów Sputnika i RT, w związku z unijnymi sankcjami obejmującymi te podmioty.

Czytaj też

"Nałożone przez UE sankcje najprawdopodobniej zobowiążą nas prawnie do blokowania pewnych treści na terenie państw członkowskich UE. Mamy zamiar postępować zgodnie z tymi regułami" - powiedziała cytowana przez serwis Politico, rzeczniczka Twittera.

RT i Sputnik mają zostać całkowicie zdjęte z europejskiej przestrzeni medialnej w środę.

Wcześniej jednak presję na platformy społecznościowe zaczęli wywierać politycy. Minister ds. cyfryzacji Francji Cedric O skrytykował Twittera za brak silniejszej reakcji względem rosyjskich mediów propagandowych, które od dawna wykorzystywały ten serwis do swojego działania i radziły sobie na nim niezwykle sprawnie.

"Twitter jest zawsze, zawsze ostatnim, który reaguje i zawsze tym, który nie robi dostatecznie dużo w kwestii moderacji treści" - powiedział O.

Rosja blokuje swoje ostatnie niezależne media

W tym tygodniu Roskomnadzor zdecydował o ocenzurowaniu ostatnich niezależnych mediów w Rosji, które informowały o tym, co dzieje się na Ukrainie. Zablokowana została internetowa telewizja Nastojaszczeje Wriemia prowadzona przez Radio Wolna Europa, telewizja Dożd, a także radio Echo Moskwy.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.