Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Czechy: telekomy zablokowały rosyjskie witryny dezinformacyjne

Autor. Marco Verch/ccnull.de/CC-BY 2.0

Krajowi operatorzy telefonii komórkowej w Czechach zablokowali sześć dezinformacyjnych stron internetowych. W ten sposób zastosowali się do wezwania rządu i Krajowego Centrum Operacji Cybernetycznych.

Reklama

Celem podjętych działań jest zapobieganie rozprzestrzeniania się rosyjskiej propagandy. Niedostępne w sieciach operatorów są strony cz.sputniknews.com, Cz24.news, Nwoo.org, Slovanskenebe.com, Svobodnenoviny.eu i Zvedavec.org. Już w piątek firma rejestrująca domeny z rozszerzeniem "cz" zablokowała osiem stron internetowych.

Reklama

Lista dezinformacyjnych stron internetowych została opublikowana przez Krajowe Centrum Operacji Cybernetycznych, które jest częścią czeskiego wywiadu wojskowego. Stowarzyszenie Operatorów Sieci Komórkowych, które zrzesza operatorów stwierdziło, że zablokowane domeny stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Republiki Czeskiej poprzez rozpowszechnianie fałszywych i wprowadzających w błąd informacji.

Czytaj też

BigTechy reagują

Reklama

Działania wobec rosyjskich tub propagandowych podjęły również największe koncerny technologiczne. Jak informowaliśmy, Google Europe przekazał, że koncern blokujemy kanały YouTube połączone z RT i Sputnikiem w całej Europie ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie.

Podobną decyzję, co Google podjął wcześniej inny amerykański gignat - Meta (dawniej Facebook). Koncern Marka Zuckerberga postanowił ograniczyć na swoich platformach na terenie Unii Europejskiej dostęp do rosyjskiej telewizji RT i portalu Sputnik. Informcję tę przekazał dyrektor koncernu ds. globalnych Nick Clegg. To efekt apelu skierowanego do firmy przez wiele rządów.

SZP/PAP

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama