Reklama

Polityka i prawo

Roboty zneutralizują hakerów?

Fot. TheDigitalArtist/Pixabay
Fot. TheDigitalArtist/Pixabay

Jak twierdzi były szef jednostki IDF 8200 Ehud Schneorson, współczesne roboty mogą być tworzone i szkolone, aby skutecznie zwalczać  większość działań hakerów. Jednostkę uznaje się za „Izraelskie NSA” – odpowiednik amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa.

Ehud Schneorson podczas swojej wypowiedzi w trakcie Cybertech TLV 2019 podkreślił, że sztuczna inteligencja (AI) może zostać wykorzystana do szkolenia robotów, aby w ten sposób uniemożliwić cyberprzestępcom realizację celów.

Jednym z głównych problemów stanowi jednak fakt, że nawet „najmądrzejsze” roboty mają kłopoty w przypadku pojawienia się nowych metod ataku. Według Ehud Schneorson jednym z rozwiązań jest  organizowanie specjalnych treningów dla robotów, w których będą musiały samodzielnie uporać się z nowymi rodzajami zagrożenia. Taki stan rzeczy przyczyni się do podniesienia ich zdolności w zakresie przewidywania nieoczekiwanych ruchów.

Z drugiej jednak strony były szef jednostki 8200 przyznał, że zdolności cybernetyczne podmiotów państwowych zawsze będą posiadały zasoby, aby pokonać nawet najbardziej wyspecjalizowane roboty. Niemniej jednak zaznaczył, iż redukcja zjawiska cyberprzestępczości uczyni „cały ekosystem  cybernetyczny” bardziej stabilnym, co umożliwi specjalistom skupić się przede wszystkim na zagrożeniach państwowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama