Reklama

Polityka i prawo

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o mObywatelu

Co zmieni się w aplikacji mObywatel?
Co zmieni się w aplikacji mObywatel?
Autor. gov.pl/ Modyfikacje: Grupa Defence24

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów przyjęto projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Wejście w życie możliwe jeszcze w maju?

Reklama

Według założeń departamentu cyftyzacji KPRM nowy, cyfrowy dokument stanie się powszechnie uznawany w urzędach, bankach i pozostałych instytucjach, które wymagają okazania dokumentu tożsamści. W aplikacji pojawi się 20 nowych usług (np. e-płatności).

Reklama

"Stajemy się największym krajem z tak potężnym portfelem cyfrowym. To ogromna rewolucja w kontaktach obywateli z urzędami" - stwierdził minister Adam Andruszkiewicz (Cyfryzacja KPRM).

Czytaj też

Kiedy pojawi się nowa wersja mObywatel?

Jak podkreśla KPRM, cyfrowy dokument tożsamości nie jest dowodem osobistym w formie elektronicznej. Jest to nowy dokument funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego. Z cyfrowego dokumentu tożsamości będzie można skorzystać w kraju. Nie można za to posługiwać się nim za granicą.

Reklama

Kiedy pojawi się nowa wersja aplikacji? Jak poinformował nas Departament Cyfryzacji KPRM, wszystko uzależnione jest od ścieżki legislacyjnej. Jeśli projekt nie napotka na problemy w Sejmie i Senacie, możliwe że jeszcze w maju wejdzie w życie.

mObywatel jest dostępny od 2017 roku. Dotychczas (początek stycznia 2023) aplikację pobrano ponad 9 milionów razy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama