Reklama

Polityka i prawo

Nowa funkcja w mObywatelu. I nie ostatnia

sejm rp
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/Twitter

Poseł Michał Gramatyka poinformował, że od 9 stycznia br. będą dostępne legitymacje poselskie w aplikacji mObywatel. Na razie udostępnił wizualizację wersji testowej. Jednak to nie ostatnia zapowiadana funkcja.

Reklama

Aplikacja mObywatel to rządowa propozycja trzymania dokumentów w jednym miejscu. Jak podała kancelaria premiera, pod koniec listopada br. pobrało ją już ponad 9 mln obywateli.

Reklama

Dzięki niej użytkownicy mogą korzystać z takich funkcji jak: mObywatel, eRecepta, Polak za granicą, mPrawo Jazdy, mPojazd, Licznik punktów karnych, Unijny Certyfikat COVID, Złóż wniosek, mLegitymacja Studencka, Karta Dużej Rodziny, mLegitymacja Studencka, mLegitymacja UUT, Blkom – bilety kolejowe, Naruszenia środowiskowe, Małopolska Karta Aglomeracyjna.

Poseł Michał Gramatyka podał na Twitterze, że wkrótce pojawi się nowa funkcja – przeznaczona dla polityków – legitymacja poselska. Kolejną nowością ma być też legitymacja adwokacka. Jednak to nie koniec.

Reklama

W planach kolejne funkcje

Przypomnijmy, że Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM, w październiku br. poinformował, że w ramach mObywatela chce, by została udostępniona możliwość dokonania płatności za czynności urzędowe.

Dodatkowo, ważną zmianą będzie fakt, że aplikacja zostanie zrównana z tradycyjnym dokumentem – w ten sposób obywatele będą mogli potwierdzić tożsamość.

Kilka dni temu projekt ustawy o aplikacji mObywatel wyszedł z Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji i niedługo stanie się przedmiotem prac rządu, a później też parlamentu.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (2)

  1. [email protected]

    Aplikacja w zamyśle wydaje się być dobrym pomysłem. Jednak działanie np. modułu eRecepta to jedna porażka. Należałoby słuchać opinii użytkowników i reagować na błędy.

  2. [email protected]

    Aplikacja w zamyśle powinna być użyteczną, jak jednak wskazują komentarze w google play 2.8 to raczej słabo z jej funkcjonalnością. Dla mnie osobiście eRecepta to totalna porażka. Przed wprowadzaniem na siłę kolejnych modułów polecałbym przeczytać komentarze o apce i ja poprawić.

Reklama