Reklama

Polityka i prawo

Prywatność cenna, ale wrażliwa. UE wie, jak ją chronić

Fot. Thijs ter Haar/flickr
Fot. Thijs ter Haar/flickr

Unia Europejska zdefiniowała główne wyzwania dotyczące ochrony prywatności. Najważniejsze z nich to innowacyjne technologie, w tym AI oraz blockchain, a także dokończenie prac na nową reformą prawną - powiedział dla PAP Wojciech Wiewiórowski, wybrany na stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego wybrała we wtorek w Strasburgu Wiewiórowskiego na stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

Jego zdaniem największym wyzwaniem związanym z kwestiami ochrony prywatności, przed jakim staje UE, jest dokończenie reformy prawa ochrony prywatności. "Jednocześnie (chodzi o) spowodowanie, że te rozwiązania, które stały się swego rodzaju wzorcem, swego rodzaju szablonem postępowania, jeśli chodzi o ochronę danych, rozprzestrzeniły się również w świecie" - powiedział PAP w Strasburgu Wiewiórski.

Jak dodał, należy sobie zdawać sprawę, że w najbliższych latach nie będzie ogólnoświatowej konwencji dotyczącej ochrony prywatności czy ochrony danych osobowych. "Jednak cieszymy się, że te rozwiązania, które zostały przyjęte w Europie, są traktowane jako wzorzec nie tylko dla rządów innych krajów, które pracują w tej chwili nad podobnymi rozwiązanymi, ale również dla dużych przedsiębiorców" - powiedział.

Zdaniem Wiewiórowskiego równie dużym wyzwaniem będą nowe technologie. "To nie tylko sztuczna inteligencja, nie tylko blockchain, które w jakiś sposób zostały już zagospodarowane, ale również takie rzeczy, jak transhumanizm, jak interfejs między człowiekiem a komputerem, jak komputery kwantowe. To są pojęcia, które brzmią nieco jak science-fiction, ale tak naprawdę w ciągu najbliższych kilku lat staną się rzeczywistością" - powiedział.

Wiewiórowski był od grudnia 2014 roku zastępcą Europejskiego Inspektora Ochrony Danych, a od sierpnia 2019 roku pełniącym obowiązki Inspektora. W latach 2010–2014 był Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w Polsce.

Europejski Inspektor Ochrony Danych czuwa nad tym, by instytucje i organy UE respektowały prawo obywateli do prywatności przy przetwarzaniu ich danych osobowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama