Reklama

Polityka i prawo

Premier Kanady ofiarą rosyjskich pranksterów

Fot. World Bank Photo Collection/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0
Fot. World Bank Photo Collection/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Premier Kanady Justinem Trudeau padł ofiarą dwóch rosyjskich pranksterów, którzy w rozmowie telefonicznej podszyli się pod Gretę Thunberg, aktywistkę ekologiczną ze Szwecji - informuje Der Spiegel.

Rosyjscy pranksterzy Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoljarow, którzy znani są już z tego typu prowokacji, opublikowali plik audio rozmowy z szefem kandyjskiego rządu.

W nagraniu słychać jak Trudeau wita się z rzekomą Gretą Thunberg: „Hallo, Greta”, a następnie odpowiada na pytania, m.in. o NATO, sytuację na świecie i Donalda Trumpa.

Fałszywa Greta mówi natomiast, że czołowi szefowie rządów zachowują się jak dzieci. Radzi też premierowi Kanady, by opuścił NATO, złożył broń, zbierał kwiaty i cieszył się przyrodą”. Następnie Trudeau pochwalił swoją rozmówczynię za jej spojrzenie na świat” i pełne emocji słowa”.

Rzecznik rządu w Ottawie powiedział kanadyjskiemu portalowi iPolitics, że kiedy Justin Trudeau zorientował się, iż nie rozmawia z prawdziwą Gretą, przerwał rozmowę.

Dwóch rosyjskich pranksterów, Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoljarow, nabrało już wcześniej w ten sposób wiele znanych osób, m.in. Eltona Johna, księcia Harry'ego, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, brytyjskiego premiera Borisa Johnsona i szefa NATO Jensa Stoltenberga.

Rosjanie „wkręcili" także prezydenta Polski Andrzeja Dudę, podając się w rozmowie telefonicznej za sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Pranksterzy pochwalili się swoim wyczynem na platformie YouTube publikując zapis rozmowy. Kancelaria Prezydenta potwierdziła autentyczność nagrania.

Co było przedmiotem rozmowy? LGBT+, walka z koronawirusem oraz relacje polsko-rosyjskie. Padło również pytanie o to czy Polska chce odzyskać tereny dawnych Kresów Wschodnich jak np. Lwów. Prezydent wyraził zdziwienie tym pytaniem i stanowczo zaprzeczył, że Polska ma takie plany. 

SZP/PAP

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Reklama

Komentarze

    Reklama