Reklama

Polityka i prawo

Prawo jazdy w telefonie? Ukłon w stronę polskich kierowców

Fot. Skica911/Pixabay
Fot. Skica911/Pixabay

Usługa „mPrawo Jazdy”  już wkrótce zostanie udostępniona dla użytkowników. Będzie to kolejna funkcjonalność w ramach aplikacji mObywatel, która powstała z myślą o potrzebach Polaków.

Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji aplikację mObywatel należy rozpatrywać w kategoriach wirtualnego portfela na dokumenty. Obecnie apka obejuje takie usługi jak mTożsamość, mPojazd, eRecepty oraz mLegitymacje z myślą o uczniach i studentach. „5 grudnia do tego zestawu dołączy mPrawo Jazdy”  - czytamy w komunikacie resortu cyfryzacji.

Do pobrania w każdej chwili

Według danych ministerstwa w styczniu 2019 roku aplikacje mObywatel w swoich telefonach miało 171 976 osób, 12 miesięcy później było to już 892 335. Obecnie z apki korzysta niemal 1,5 miliona Polaków. 

„Aplikacja jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by mObywatela uruchomić” - wskazuje resort cyfryzacji. W większości przypadków PZ można założyć przez internet bez wychodzenia z domu. Z kolei apkę można pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore

„Kluczowym elementem mObywatela jest mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki profilowi zaufanemu mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. A to oznacza, że po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie” - czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Wygodna alternatywa? 

Z mTożsamości można korzystać wszędzie tam, gdzie użytkownicy nie są wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, czyli na przykład podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie. Takich miejsc wciąż przybywa.

Drugi ważny element mObywatela to mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Jak wskazuje resort, z tego rozwiązania mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Co więcej, aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania  technicznego wyświetli odpowiedni komunikat z przypomnieniem.

W mPojeździe znajdują się także dane pojazdu, w tym: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dzięki aplikacji użytkownicy mogą mieć te wszystkie informacje w jednym miejscu. 

Zdrowie i wygoda 

„Wirtualny portfel” obejmuje również usługę eRecepty. Dzięki niej będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę użytkownik chce zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.

mObywatel to także wygoda dla uczniów i studentów w ramach funkcjonalności mLegitymacja. Jeśli dana szkoła lub uczelnia, chce aby ich podopieczni mogli korzystać z tej usługi, wystarczy, że się zgłosi do resortu cyfryzacji, wypełniając prosty formularz (formularz dla szkółformularz dla uczelni). „Z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty. Uczelnie i szkoły nie muszą kupować nowego sprzętu, czy oprogramowania” - deklaruje ministerstwo.

Kolejna część aplikacji mObywate jest usługa „Polak za granicą”. Podpowiada ona, co należy zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata.

„Już 5 grudnia w mObywatelu pojawi się nie tylko mPrawo Jazdy, ale i licznik punktów karnych. Dzięki niemu od ręki będziecie mogli sprawdzać, ile zarobiliście za drogowe przewinienia” - zachęca do pobrania aplikacji mObywatel Ministerstwo Cyfryzacji.

Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama