Reklama

Polityka i prawo

Praca dla Ukraińców w Polsce. Ruszył dedykowany portal

uchodźcy z ukrainy
Ukraińcy uciekający przed wojną, przekraczający polską granicę.
Fot. Міністерство внутрішніх справ України/Wikimedia Commons/CC4.0

Uruchomiono specjalny portal dla Ukraińców szukających pracy w naszym kraju. Dzięki niemu imigranci będą mogli znaleźć zatrudnienie odpowiednie do ich kwalifikacji zawodowych. 

Minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, podkreślił na konferencji prasowej, że polski rząd po kolei uruchamia narzędzia, które mają pomóc obywatelom Ukrainy. Pierwszym był system nadawania numeru PESEL, z którego skorzystało 1,1 mln osób. 

Teraz oficjalnie zainaugurowano portal „pracawpolsce.gov(.)pl. Pozwala obywatelom Ukrainy, posiadającym numer PESEL, znaleźć pracę zgodnie z ich kwalifikacjami zawodowymi. 

W naszym kraju przebywa obecnie duża liczba imigrantów z wyższym wykształceniem. W większości są to kobiety. 

„Chcemy, aby osoby te znalazły pracę w swoim zawodzie” – wskazał sekretarz stanu w kancelarii premiera. „Portal ma pozwolić połączyć tych, którzy szukają pracy z tymi, którzy ją oferują” – wyjaśnił. 

Inicjatywa powstała we współpracy z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy. 

Czytaj też

Pro bono

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zaznaczył, że system bazuje na innowacyjnych technologiach. Jego podstawą jest silnik firmy Palantir. W tworzenie portalu zaangażowany był także operator chmury krajowej. Oba podmioty podjęły działania pro bono z myślą o pomocy Ukrainie. 

„System jest bezpieczny. Logowanie wykorzystuje Profil Zaufany” – podkreśla przedstawiciel KPRM. Dodał, że portal „będzie działał tak długo, jak to możliwe” i jest już dostępny zupełnie za darmo. 

Czytaj też

Spersonalizowane oferty

Wchodząc na „pracawpolsce.gov(.)pl”, osoba poszukująca zatrudnienia wypełnia krótki formularz i na jego podstawie otrzymuje spersonalizowane oferty, odpowiadające jej doświadczeniu i kwalifikacją zawodowym. Jak deklaruje minister Cieszyński, propozycje pracy aktualizowane są regularnie. 

Czytaj też

Odbudowa Ukrainy

Oleh Kuts, Chargé d'Affaires a.i. Ukrainy, w trakcie konferencji podziękował polskiemu rządowi za udzielaną pomoc. „Polska jest liderem Zachodu we wspieraniu Ukraińców i wzorem tego, jak zachowuje się lider demokratycznego świata” – stwierdził.

Zaznaczył, że uruchomiony portal jest wiarygodny i obywatele Ukrainy powinni z niego korzystać. Zdaniem Oleha Kutsa, dzięki zdobyciu doświadczenia i utrzymania aktywności zawodowej, łatwiejsza będzie powojenna odbudowa ich ojczyzny.

„Nie musicie tracić czasu, aby weryfikować oferty, nie wypełniacie niepotrzebnych dokumentów, portal jest w języku ukraińskim” – zachęcał rodaków Chargé d'Affaires a.i. Ukrainy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze