Reklama

Polityka i prawo

Cyfryzacja samorządów. Długa droga do celu

Janusz Cieszyński opowiada o cyfryzacji samorządów podczas konferencji "Miasta w internecie"
Janusz Cieszyński opowiada o cyfryzacji samorządów podczas konferencji "Miasta w internecie"
Fot. Cyfryzacja KPRM/ Twitter.com

„To nie jest tak, że zapewniamy taki sam poziom usług w małej gminie wiejskiej i wielkim mieście. Wiemy, że tak nie jest i długa droga przed nami, żeby to się zmieniło. Cieszy jednak, że żyjemy w czasach, które sprzyjają cyfrowemu rozwojowi każdego samorządu” – stwierdził sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński podczas konferencji „Miasta w internecie”.

W dniach 22-23 czerwca odbywa się jubileuszowa edycja Konferencji „Miasta w internecie”. Na temat cyfryzacji dyskutują przedstawiciele samorządów, administracji rządowej, sektora nauki, firm teleinformatycznych oraz organizacji pozarządowych i eksperckich.

Cyfryzacja samorządów

Jednym z gości wydarzenia był sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński, który ocenił, że społeczeństwo oczekuje prostych rozwiązań (cyfrowych), które zapewnią dostęp do usług „tu i teraz”.

„Dlatego mam nadzieję, że samorządowcy, którzy zajmują się pilotażem, jaki uruchomiliśmy w ramach Funduszu Szerokopasmowego, będą pomagali nam, aby jak najlepiej te środki wykorzystać. Zachęcam, by włączać się w cyfryzację państwa; by mieszkańcy państwa miejscowości ten dostęp mieli i byście byli koordynatorami na terenie swoich gmin i województw” – zaznaczył.

Dodał, że „to nie jest tak, że zapewniają taki sam poziom usług w małej gminie wiejskiej i w wielkim mieście”. „Wiemy, że tak nie jest i długa droga przed nami, żeby to się zmieniło. Cieszy jednak, że żyjemy w czasach, które sprzyjają cyfrowemu rozwojowi każdego samorządu” – stwierdził.

Przypomniał, że nowa strategia rozwoju e-usług w ramach koncepcji mObywatel 2.0 zakłada, że „w centrum znajdują się usługi realizowane w samorządzie”.

Czytaj też

E-usługi dostępne od ręki

W ramach mObywatel 2.0 przygotowany będzie nowy sposób wydawania prawa jazdy – uprawnienia do prowadzenia pojazdów mają pojawiać się w aplikacji niezwłocznie po tym, jak obywatel dostanie pozytywny wynik testu; dostępne będzie także dokonywanie płatności mobilnych za usługi w ramach administracji samorządowej i rządowej; dostępny będzie system powiadomień „push” (informujący m.in. że obywatel może już odebrać oczekiwany dokument); czy udzielenie pełnomocnictwa za pośrednictwem aplikacji – upoważnienie bliskiej osoby do realizowania online lub offline usług cyfrowych. O założeniach nowej wersji aplikacji mObywatel 2.0 pisaliśmy wielokrotnie na łamach CyberDefence24.pl.

Cieszyński ocenił też, że „sytuacja samorządów pod względem cyfryzacji jest podobna do systemów ochrony zdrowia” i te kwestie często „w 99 proc. traktowane są jako zło konieczne”.

W dniach 22-23 czerwca odbywa się kolejna edycja konferencji „Miasta w internecie”. W formule stacjonarnej. Serwis CyberDefence24.pl objął patronat medialny nad konferencją.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze