Reklama

Polityka i prawo

Portugalski gigant energetyczny zablokowany przez ransomware

fot. makunin / pixabay
fot. makunin / pixabay

Portugalski gigant energetyczny Energias de Portugal (EDP) został zaatakowany przez hakerów. W wyniku ataku ransomware, systemy spółki zostały zablokowane. Cyberprzestępcy żądają równowartości prawie 10 milionów euro w bitcoinach.

Cyberprzestępcy do ataku wykorzystali oprogramowanie „Ragnar Locker” za pomocą którego zaszyfrowano systemy międzynarodowej spółki energetycznej. Obecnie hakerzy żądają okupu w bitcoinach wysokości 1580 BTC, co stanowi równowartość prawie 10 milionów Euro. Hakerzy grożą spółce ujawnieniem wykradzionych w trakcie ataku 10 terabajtów dokumentów, jeśli okup nie zostanie wpłacony. Na dowód, że dokonali kradzieży opublikowali zrzut ekranu. 

„Zapewniamy, że jeśli nie zapłacisz, wszystkie pliki i dokumenty zostaną opublikowane, a my powiadomimy wszystkich twoich klientów i partnerów o tym wycieku za pomocą bezpośrednich linków (…) Więc jeśli chcesz uniknąć takiej szkody dla swojej reputacji, lepiej zapłać kwotę, o którą prosimy” – napisali cyberprzestępcy w nocie, za pomocą której żądają okupu, a do której dotarł portal BleepingComputer.

Spółka otrzymała również ostrzeżenie, aby nie próbować deszyfrować danych innymi narzędziami poza tymi, które mogą otrzymać od hakerów po przekazaniu okupu z uwagi na możliwość utraty lub uszkodzenia danych.

Spółka EDP jest jedną z największych operatorów energii z sektora gazu i elektryczności w Europie i zarazem 4 na świecie, pod względem wielkości, producentem energii wiatrowej.            

Reklama

Komentarze

    Reklama