Polityka i prawo
Portugalia: ustawa o walce z cyberprzestępczością niezgodna z konstytucją
Zdaniem portugalskiego trybunału konstytucyjnego ustawa dotyczącą walki z cyberprzestępczością jest niezgodna z konstytucją tego państwa. Nowe przepisy pozwalają inwigilować podejrzane osoby bez zgody sądu.
Zgodnie z wtorkową informacją radia Observador, orzeczenie TK zapadło jednomyślnie. Sędziowie wskazali, że nowa ustawa uderza w prawa obywateli, którzy straciliby ochronę m.in. poufności swojej korespondencji mailowej.
Według ustawy, którą poparli zarówno rządzący krajem socjaliści, jak i przedstawiciele trzech głównych ugrupowań opozycji, w celu walki z cyberprzestępstwami służby mogłyby inwigilować aktywność w internecie osób bez zgody sądu.
„Nowa ustawa naruszałaby podstawowe prawo do nienaruszalności korespondencji (…) i byłaby szkodliwa dla konstytucyjnych gwarancji obrony w procesie karnym” - napisały władze TK w komunikacie przekazanym mediom.
Na początku sierpnia prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa skierował do TK ustawę o cyberprzestępstwach. Ogłosił, że ma poważne uwagi wobec nowego prawa, szczególnie w kwestii dostępu przez służby państwowe do „wiadomości przekazywanych między osobami w sposób elektroniczny”.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.