Reklama

Polityka i prawo

Portugalia: ustawa o walce z cyberprzestępczością niezgodna z konstytucją

Fot. Stijn.Berghmans/Wikimedia Commons/CC0
Fot. Stijn.Berghmans/Wikimedia Commons/CC0

Zdaniem portugalskiego trybunału konstytucyjnego ustawa dotyczącą walki z cyberprzestępczością jest niezgodna z konstytucją tego państwa. Nowe przepisy pozwalają inwigilować podejrzane osoby bez zgody sądu. 

Zgodnie z wtorkową informacją radia Observador, orzeczenie TK zapadło jednomyślnie. Sędziowie wskazali, że nowa ustawa uderza w prawa obywateli, którzy straciliby ochronę m.in. poufności swojej korespondencji mailowej.

Według ustawy, którą poparli zarówno rządzący krajem socjaliści, jak i przedstawiciele trzech głównych ugrupowań opozycji, w celu walki z cyberprzestępstwami służby mogłyby inwigilować aktywność w internecie osób bez zgody sądu.

Nowa ustawa naruszałaby podstawowe prawo do nienaruszalności korespondencji (…) i byłaby szkodliwa dla konstytucyjnych gwarancji obrony w procesie karnym” - napisały władze TK w komunikacie przekazanym mediom.

Na początku sierpnia prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa skierował do TK ustawę o cyberprzestępstwach. Ogłosił, że ma poważne uwagi wobec nowego prawa, szczególnie w kwestii dostępu przez służby państwowe do wiadomości przekazywanych między osobami w sposób elektroniczny”.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama