Reklama

Polityka i prawo

Ponad 500 mln zł dla dzieci w szkołach popegeerowskich na komputery i tablety

Janusz Cieszyński podczas konferencji prasowej
Autor. Cyfryzacja KPRM/Twitter

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił start programu dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich, w ramach którego otrzymają one w sumie ponad 500 mln zł na komputery i laptopy. Celem jest wyrównanie szans w edukacji poprzez dostęp do niezbędnego sprzętu. Początkowo przewidywano 80 mln zł wsparcia, ale zainteresowanie przewyższyło oczekiwania.

Reklama

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach (w woj. mazowieckim). W jej trakcie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział start programu, w ramach którego dzieci i młodzież mają otrzymać niezbędny sprzęt do nauki – laptopy, komputery i tablety.

Reklama

Dotyczy to szkół z terenów popegeerowskich. „Chcemy zapewnić normalne kształcenie, kiedy trzeba było przejść w tryb online, w tryb uczenia się poza szkołą. To była wielka strata dla dzieci i młodzieży – trzeba to sobie jasno powiedzieć – szkoła nie jest tylko miejscem, gdzie spotykamy się przypadkowo, gdzie uczymy się poprzez kontakty. Trzeba było sobie jakoś radzić przez te dwa lata. Oby to były ostatnie dni nauczania online. Trzeba było sprzętu, komputerów, podłączenia z internetem. Nie wszystkie szkoły miały równy start, szanse. Szkoły we wsiach popegeerowskich ze względu na zaszłości nie miały takich samych możliwości” - mówił premier.

Celem ma być „wyrównanie szans rozwojowych”. Szef rządu podkreślił, że to „duży program rozwojowy, modernizacyjny”. Dodał, że „jest pewien, iż w najbliższych miesiącach te szanse będą wyrównywane”.

Reklama

Z kolei wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk dodał, że „Ten deficyt (cyfrowy – red.) było bardzo mocno widać, kiedy rozpoczęło się zdalne nauczanie w okresie pandemii. Ten program temu deficytowi będzie się bardzo przeciwstawiał”.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że w programie złożono ponad 200 tys. wniosków i zapewnił, że „wszyscy ten sprzęt otrzymają”. Dodał, że program zapowiedziano we wrześniu ubiegłego roku i jest obecnie realizowany, a zainteresowanie przerosło jego najśmielsze oczekiwania.

Gminy mają teraz otrzymać środki i zorganizować przetargi, a sprzęt ma trafić w ciągu kilku miesięcy do szkół i - bezpośrednio - do dzieci.

Wnioski złożyły 1604 gminy

Natomiast sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński stwierdził, że „ sprzęt komputerowy to szansa dla dzieci na wyrównywanie szans”.

Program jest finansowany z Funduszy Europejskich w ramach Europejskiej Agendy 2020. Nabór wniosków trwał od października 2021 roku do początku listopada 2021 roku. Wartość projektu to dokładnie 586 mln 222 tys. 806 zł, wnioski złożyły 1604 gminy, które otrzymają ponad 218 tys. sztuk sprzętu. Program jest całkowicie finansowany ze środków unijnych.

Cieszyński dodał, że jego zdaniem program wpisuje się w realizację celów: „zrównoważonego rozwoju, wyrównywania szans i tego, by budować społeczeństwo informacyjne”. Zapowiedział też, że pierwsza umowa zostanie podpisana w szkole w Zatorach (podpisano ją w poniedziałek - red.). Gminy, które podpiszą umowy kolejno otrzymają środki, a następnie będą mogły zakupić sprzęt. Komputery i tablety zostaną przekazane dzieciom na własność.

Początkowo przewidywano 80 mln zł

Wspomniany program ogłaszano już pod koniec września 2021 roku, o czym informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl. Zapowiadano wtedy, że w ramach projektu finansowanego z Funduszy Europejskich 880 gmin na dawnych terenach Państwowych Gospodarstw Rolnych weźmie udział w programie dofinansowania dla ok. 20 tys. dzieci na komputery z dostępem do sieci. Z zapowiedzi wynikało , że wsparcie wyniesie 80 mln zł na komputery z dostępem do sieci, ale jak wyjaśnił w poniedziałek Cieszyński, budżet programu został zwiększony ponad siedmiokrotnie, ze względu na skalę zainteresowania gmin.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama