Reklama

Polityka i prawo

Ruszy program „Cyfrowa gmina”. 80 milionów zł dla 20 tys. dzieci na komputery z internetem

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu oraz pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM / fot. Twitter Cyfryzacja KPRM
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu oraz pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM / fot. Twitter Cyfryzacja KPRM

W ramach programu „Cyfrowa gmina” ok. 20 tys. dzieci ma otrzymać komputery z dostępem do sieci przez dwa lata na terenach gmin popegeerowskich. W ten sposób mają zostać wyrównane szanse najmłodszych, którzy do tej pory byli wykluczeni cyfrowo. 

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu oraz pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM, oraz Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA właściwy ds. administracji publicznej, ogłosili w piątek program „Cyfrowa gmina”. Ma ruszyć w październiku 2021 roku i zakłada przeznaczenie 80 milionów złotych z funduszy europejskich (będzie finansowany z programu REACT-EU Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe) na zakup komputerów dla dzieci z gmin popegeerowskich.

„Szacujemy pomoc dla ok. 20 tysięcy dzieci. Jeśli jednak zapotrzebowanie będzie większe, będziemy te środki zwiększać. To zadanie priorytetowe” – powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu oraz pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM.

Czytaj także: #CyberMagazyn: Czy cyfrowa edukacja może zastąpić tradycyjne nauczanie?

Natomiast Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA właściwy ds. administracji, dodał: „Dzisiaj chcemy, aby chociaż w ten symboliczny sposób realizować inwestycje, których przez lata brakowało. Chcemy, aby dzieci, wnukowie byłych pracowników popegeerowskich zakładów, mogły korzystać z tych programów, by to wykluczenie zostało zlikwidowane. Oszacowaliśmy, że to ok. 20 tys. dzieci, których rodzice będą mogli wnioskować o finansowanie – zaznaczył.

Komputer i dostęp do sieci na 2 lata 

Program ma obejmować ponad 800 gmin w całej Polsce. Zakłada, że rodzice będą mogli złożyć w szkole odpowiednie oświadczenie, a pieniądze zostaną przekazane gminom i to na jednostkach samorządowych będzie ciążył obowiązek przekazania środków najuboższym.

Janusz Cieszyński poinformował również, że na pojedynczy zestaw (komputer oraz dostęp do internetu na około 2 lata) zostanie przeznaczona kwota 3,5 tys. złotych. Dodał, że „liczy na to, że w ciągu miesiąca-półtora miesiąca od złożenia wniosku uda się przekazać pieniądze”.

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama