Reklama

Polityka i prawo

Policja zatrzymała obywateli Ukrainy. Odpowiedzą za oszustwa internetowe

Fot. Polska Policja (@PolskaPolicja)/Twitter
Fot. Polska Policja (@PolskaPolicja)/Twitter

Trzech obywateli Ukrainy zostało zatrzymanych w sprawie dotyczącej oszustw internetowych. Mężczyźni rozsyłali wiadomości SMS o rzekomej niedopłacie za energię elektryczną. W ich treści załączony był link, który przekierowywał potencjalne ofiary na fałszywą stronę internetową banku – poinformowała pilska policja. 

Jak poinformował st. sierż. Wojciech Zeszot z KPP w Pile (wielkopolskie), na przełomie września i października do wielu mieszkańców trafiły wiadomości SMS o treści związanej z niedopłatą za użytkowanie energii elektrycznej.

Żadna z tych wiadomości nie była prawdziwa, a zawarty w niej link przenosił użytkownika na fikcyjną stronę banku, gdzie po wpisaniu danych logowania przestępcy uzyskiwali dostęp do konta bankowego. Jeden z mieszkańców naszego regionu został w ten sposób oszukany, a sprawą zajęli się funkcjonariusze powołani do zwalczania cyberprzestępczości – wskazał.

Na tropie przestępców 

Zeszot zaznaczył, że funkcjonariusze badając i analizując okoliczności w jakich doszło do oszustwa dokonali ustaleń, które pozwoliły zatrzymać pierwszego mężczyznę na terenie gminy Swarzędz.

Dalszy rozwój sprawy wykazał, że 21-letni obywatel Ukrainy założył kilka kont, do których dostęp sprzedał kolejnym osobom, aby mogły za ich pośrednictwem wykonywać różnego rodzaju transakcje takie jak przelewy oraz wypłaty gotówki. Kilka dni później, pilscy policjanci przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji zatrzymali w Poznaniu kolejnych dwóch obywateli Ukrainy. Mężczyźni planowali wypłacić w bankomacie środki z różnych kont bankowych – podkreślił Zeszot.

Dodał, że podczas wspólnych działań pilskich i poznańskich policjantów zabezpieczonych zostało kilkadziesiąt kart bankomatowych, kart sim oraz kilka telefonów komórkowych. Na poczet przyszłej kary zostało również zabezpieczone mienie o wartości ponad 30 tys. zł.

To dopiero początek zatrzymań?

W prowadzonej sprawie zarzuty usłyszało trzech mężczyzn. 21-latek odpowie za pomocnictwo, którego dokonał zakładając i sprzedając konta. Natomiast dwóch jego rodaków w wieku 29 i 22 lat usłyszało zarzuty dokonania oszustw i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani – zaznaczył Zeszot.

Policja podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie wyklucza kolejnych zatrzymań.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze