Reklama

Polityka i prawo

Polacy w czołówce międzynarodowych zawodów bezpieczeństwa teleinformatycznego

Fot. NASK
Fot. NASK

Rok 2018 był wyjątkowy dla polskich drużyn biorących udział w międzynarodowych zawodach dotyczących bezpieczeństwa komputerowego. Dwie z nich, Dragon Sector oraz p4, znalazły się na podium najbardziej znanego rankingu zawodów hakerskich (CTFtime). W składzie obu drużyn znaczącą rolę odgrywają specjaliści z CERT Polska (aktualni i byli). Członkowie drużyn, grając już indywidualnie, zdominowali także zawody dla hakerów organizowane przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, oraz pokazali wysoką formę, reprezentując Polskę podczas konkursu European Cyber Security Challenge, organizowanego przez Unię Europejską.

Rokrocznie odbywa się ponad 150 konkursów z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego (tzw. CTF-ów, z ang. Capture The Flag), a zawody organizowane są niezależnie przez uniwersytety, firmy i organizacje społeczne. Ponad 18 tys. drużyn z całego świata uczestniczyło przynajmniej w jednym z nich. Większość konkursów przeprowadzana jest w internecie, a na część z nich najlepsze zespoły zapraszane są do rywalizacji na miejscu - np. w Paryżu, Pekinie, Las Vegas, Genewie, na Tajwanie, a także w Warszawie.

Zawody CTF z roku na rok przyciągają uwagę coraz większej liczby znanych firm informatycznych, które dołączają do grona sponsorów lub organizują własne zawody. Przykładem może być Google CTF (Londyn, pula nagród 33 tys. USD), 0CTF/TCTF organizowany przez firmę Tencent (Shenzhen, pula nagród 38 tys. USD), WCTF organizowany przez Qihoo 360 (Pekin, pula nagród 100 tys. USD) oraz Real World CTF (Chaitin Tech, Zhengzhou, pula nagród ponad 200 tys. USD).

Uczestnicy największych konkursów mierzą się w prestiżowym, zbiorczym rankingu CTFtime, który śledzi wyniki każdego zespołu. I to właśnie tutaj polskie zespoły - Dragon Sector oraz p4 - zajęły odpowiednio 1. oraz 3. miejsce w ostatecznym zestawieniu za rok 2018. Polacy z Dragon Sector powracają na pierwsze miejsce rankingu, na którym to po raz ostatni gościli w roku 2014. Dla drużyny p4 miejsce trzecie jest jednocześnie najwyższym w historii - dotychczas rekordem była 5. pozycja w roku 2016. W obu drużynach znaczącą część stanowią aktualni i byli analitycy CERT Polska – łącznie 10 osób (na 28 członków obu drużyn).

Polacy pokonali wiele innych, niezwykle silnych, zespołów, pochodzących z różnych zakątków globu. Na 2. miejscu, rozdzielając pozycje polskich drużyn, uplasował się amerykański zespół PPP, nota bene wielokrotny zwycięzca rankingu, związany z amerykańskim Carnegie Mellon University. Polacy pozostawili w tyle wiele renomowanych ekip pochodzących m.in. z Rosji, Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Tajwanu, Chin czy Korei Południowej.

Członkowie Dragon Sector, p4 i innych polskich drużyn brali też w tym roku udział w zawodach organizowanych po raz pierwszy przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, oraz w konkursie organizowanym przez agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa - ENISA.

Podczas zawodów European Cyber Security Challenge w Londynie, w których Polska brała udział po raz pierwszy, jednolita narodowa reprezentacja młodzieżowa (z graczami polskich zespołów, w tym Dragon Sector oraz p4) zajęła wysokie, czwarte miejsce. Eliminacje do Polskiej reprezentacji przeprowadził NASK Państwowy Instytut Badawczy. Instytut koordynował też występ Polaków na zawodach.

Reklama

Komentarze

    Reklama