Reklama

Polityka i prawo

Polacy nieświadomi zagrożeń występujących w sieci? Nowe badania ekspertów

Fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland Follow/flickr
Fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland Follow/flickr

Jak podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny, Polacy wykazują większe zaufanie i mniej obawiają się korzystania z internetu w porównaniu z obywatelami innych państw członkowskich UE. Według specjalistów w naszym kraju niezbędna jest szersza edukacja w zakresie zagrożeń wynikających z funkcjonowania w cyberprzestrzeni. 

Powołując się na badania Eurobarometru dotyczące bezpieczeństwa korzystania z internetu, Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" wskazuje, że najwięcej obaw wśród Europejczyków budzi możliwość niewłaściwego wykorzystania ich danych osobowych (43 proc. korzystających z internetu, pierwsza pozycja w 17 krajach). Na drugim miejscu są obawy związane z płatnościami on-line (43 proc. Europejczyków, pierwsza pozycja w 11 krajach).

"Polacy na tym tle są znacznie bardziej ufni. Jedynie 32 proc. polskich internautów obawia się niewłaściwego wykorzystania danych osobowych (ostatnie miejsce w UE), a 27 proc. – bezpieczeństwa płatności online (ostatnie miejsce, ex aequo z Estonią)" - czytamy. Dodano, że 22 proc. naszych rodaków deklaruje brak obaw przed korzystaniem z internetu, a we wszystkich pytaniach o konkretne działania, takie jak zmiany i różnicowanie haseł, nieotwierania e-maili z nieznanego źródła, Polacy wypadają poniżej średniej unijnej.

"Takie wyniki wskazują, że obok edukacji dotyczącej umiejętności +twardych+, związanych z korzystaniem z narzędzi cyfrowych w pracy, w Polsce konieczna jest edukacja w zakresie umiejętności +miękkich+, w tym rozszerzanie świadomości dotyczącej ryzyka i zagrożeń związanych z poruszaniem się w internecie" - podkreśla PIE.

Eksperci Instytutu podkreślają, że incydenty związane z kradzieżą danych, kradzieżą tożsamości czy złośliwym oprogramowaniem mają konkretny wymiar ekonomiczny. "Straty przy największych atakach mogą sięgać setek milionów dolarów" - zaznaczono.

Jak przypomina PIE, liczba incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa w Polsce rośnie. "W ubiegłym roku do CERT zgłoszono ich 3739. Było to o 17,5 proc. więcej niż w 2017 r." - podsumowano.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama