Reklama

Polityka i prawo

Po ustawie o KSC, prace nad ustawą o partnerstwie w cyberbezpieczeństwie

Janusz Cieszyński/ fot. CyberDefence24.pl
Janusz Cieszyński/ fot. CyberDefence24.pl

„Zaraz po nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa chcemy rozpocząć prace nad ustawą o partnerstwie w cyberbezpieczeństwie. Zależy nam na współpracy z rynkiem, w tym przekazywaniu najlepszych praktyk” – stwierdził Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM. 

Podczas konferencji Secure 2021 Janusz Cieszyński wskazał, że według niego - w zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu - projekcie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa najważniejsze są trzy aspekty: kwestia powołania Funduszu Cyberbezpieczeństwa, wprowadzenie jednolitej siatki płac dla ekspertów pracujących w jednostkach odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo oraz operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa.

„Wiemy, że cyberbezpieczeńswo to obszar w którym świat idzie do przodu, dlatego Fundusz (Cyberbezpieczeństwa – red.) ma działać bezterminowo, co daje dużo większą elastyczność instytucjom, które są częścią systemu cyberbezpieczeństwa. Daje to możliwość realizowania nowych projektów, chodzi o to, by miały poczucie, że stoi za tym stabilny budżet” – podkreślił.

Jako kolejną, istotną kwestię – pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa – wskazał jednolitą siatkę wynagrodzeń i ocenił, że do tej pory był to „problem instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem”.

Oglądaj: Exatel: Co zmieni nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa?

„Z jednej strony dają duże możliwości na start, ale bardzo szybko okazuje się - w porównaniu do standardów rynkowych - że nie są w stanie utrzymać pracowników. Uzupełnianie wakatów jest wyjątkowo trudne i żmudne. Tematyka cyberbezpieczeństwa staje się coraz bardziej popularna, a nowe instytucje mogą zazwyczaj zaoferować trochę lepsze warunki, co odbywa się kosztem innych instytucji państwowych. Chcemy, aby wynagrodzenia były tożsame, bez względu na to, gdzie specjalista pracuje” – tłumaczył Cieszyński.

Jego zdaniem ostatnią, najważniejszą sprawą jest aspekt operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa.

„Chodzi o to, aby wykorzystać pasmo 700 MHz, by zapewnić możliwość funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo. Zależy nam na tym, aby – tak jak to zostało zapowiedziane w porozumieniu (o powołaniu spółki Polskie 5G – red.) – było to realizowane we współpracy z rynkiem. Widzimy dużą korzyść w tym, aby z pewnego spektrum częstotliwości mogli korzystać wszyscy, co obniży koszty operatora strategicznego i umożliwi działanie wszystkim podmiotom komercyjnym. Te negocjacje trwały w naszej ocenie zbyt długo, chcemy je zdynamizować, aby było wiadomo, czego chce nasze państwo” – stwierdził minister.

Kolejna ustawa: O partnerstwie w cyberbezpieczeństwie

Cieszyński zapowiedział również, że zaraz po nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa chce, by rozpocząć prace nad ustawą o partnerstwie w cyberbezpieczeństwie.

„Zależy nam na współpracy z rynkiem, w tym przekazywaniu najlepszych praktyk. Zależy mi, aby wokół cyber rozwinął się sektor biznesowy i stanowiło to o naszej przewadze, nie tylko jeśli chodzi o bezpieczeństwo ludzi, ale też biznesu” – stwierdził Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM.

Czytaj także: Kluczowe punkty w nowelizacji KSC: operator strategiczny, spółka Polskie 5G, Fundusz Cyberbezpieczeństwa


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama