Reklama

Polityka i prawo

Platforma cyfrowych dzieł sztuki. Start portalu KRONIK@

Autor. KPRM/ materiały prasowe

Wystartowała platforma cyfrowych dzieł sztuki - kronika.gov.pl, której działanie zostało oficjalnie ogłoszone przez Adama Andruszkiewicza, sekretarza stanu w KPRM.

Reklama

Dzięki uruchomieniu portalu kronika.gov.pl polskie zasoby cyfrowe dzieł sztuki i kultury mają być dostępne w jednym miejscu. "Portal ma umożliwić instytucjom oraz osobom prywatnym w sposób bezpieczny przechowywać zdigitalizowane zbiory" - podkreślił minister Adam Andruszkiewicz.

Reklama

Czym jest KRONIK@?

Platforma KRONIK@ to Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury - cyfrowy zbiór dzieł, które można przeglądać, ale też wykorzystywać w swojej codziennej pracy.

Reklama

KRONIK@ to multiwyszukiwarka zasobów pozwalająca dodatkowo zabezpieczyć obiekty kultury i sztuki przed zniszczeniem. Na platformie będzie można znaleźć książki, czasopisma, fotografie, obiekty muzealne i archiwalne.

Ponadto, dostępne będą dokumenty pochodzące z różnych epok historycznych, a także książki mniej znanych autorów. Co więcej, można udostępnić na platformie swoje zbiory, a nawet stworzyć własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury.

Czytaj też

Wirtualne muzeum

Wchodząc na portal kronika.gov.pl, można odwiedzić kilka muzeów na raz i zebrać interesujące obrazy, grafiki czy dokumenty. Nie trzeba wędrować między różnymi galeriami sztuki i muzeami. Wszystko można znaleźć na jednej platformie, zupełnie bezpłatnie.

Projekt KRONIK@ był zapowiadany pod hasłem: „A jednak się kręci!” i promowany takimi postaciami, jak Mikołaj Kopernik wraz z Elizą Orzeszkową, Janem Matejką i Marią Skłodowską-Curie. Platformę można znaleźć pod adresem: kronika.gov.pl.

Czytaj też

/na podst. informacji prasowej - Cyfryzacja KPRM

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama