Reklama

Polityka i prawo

„Internet dla wszystkich”. Administracja Bidena uruchamia dziesiątki miliardów dolarów

Autor. The White House/Flickr/United States government work

Waszyngton uruchamia finansowanie dla inicjatywy, która ma zagwarantować wszystkim Amerykanom dostęp do szybkiego i taniego internetu. W puli przewidziano 45 mld dol. na ten cel, w tym m.in. na rozwój infrastruktury.  

Reklama

Administracja Joe Bidena, za pośrednictwem Narodowej Administracji Telekomunikacji i Informacji (NTIA) Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, uruchamia inicjatywę „Internet dla wszystkich” (ang. Internet For All), która obejmuje trzy programy finansowe uwzględnione w ustawie o infrastrukturze. Mowa o łącznie 45 mld dol., których zainwestowanie ma sprawić, że do 2028 roku każdy amerykański dom będzie posiadał dostęp do szybkiej sieci.

Reklama

Mowa o ustawie popieranej zarówno przez Republikanów, Demokratów i niezależnych, podpisanej przez prezydenta Bidena w listopadzie ub. r. Jej celem jest poprawa krajowej infrastruktury – nie tylko drogowej czy lotniczej, ale również telekomunikacyjnej. 

Realizacja postanowień zawartych w ustawie ma zagwarantować wszystkim Amerykanom m.in. „dostęp do niezawodnego, taniego i szybkiego internetu” – wskazuje Departament Handlu USA.

Reklama
Niezawodny, szybki internet jest niezbędny do pracy, nauki i rywalizacji w XXI wieku.
Departament Handlu USA

Czytaj też

Podstawa codzienności

Gina Raimondo, sekretarz handlu USA, podkreśla, że ponad 30 milionów Amerykanów nie ma internetu. „A w dzisiejszych czasach bez szybkiego internetu nie można chodzić do szkoły, nie można pójść do lekarza, nie można robić podstawowych rzeczy. Pomyśl, ile razy dziennie wyszukujesz coś w Google” – cytuje słowa przedstawicielki administracji Joe Bidena agencja Associated Press. 

Waszyngton jednoznacznie wskazuje, że pandemia uwypukliła zjawisko, o którym od dawna wiele się mówiło: dostęp do internetu jest podstawą codziennego życia. W związku z tym „Internet dla wszystkich” ma zlikwidować nierówności w amerykańskim społeczeństwie

Inicjatywa (...) stworzy gospodarkę, w której Amerykanie będą mogli brać udział i konkurować z dowolnego miejsca.

@ Departament Handlu USA

Czytaj też

Pula środków

Aby osiągnąć zakładane cele, teraz NTIA uruchomiła trzy źródła finansowania inicjatywy. Są to:

  • program Broadband Equity, Access and Deployment (BEAD - 42,5 mld dol.
  • włączenie programu infrastruktury szerokopasmowej Middle Mile - 1 mld dol.
  • programy State Digital Equity Act - 1,5 mld dol.

Czytaj też

Miesięczne dofinansowanie

Departament Handlu USA podkreśla, że niezawodność, jakość i usieciowienie internetu niema znaczenia, jeśli Amerykanów nie stać na tę usługę. W związku z tym program „Affordable Connectivity” Federalnej Komisji Łącznośći (FCC) gwarantuje wsparcie finansowe wynoszące do 75 dol. miesięcznie na możliwość posiadania łączności z internetem.

Co więcej, bipartyjna ustawa o infrastrukturze zakłada również przeznaczenie 2 mld dol. na program „Tribal Broadband Connectivity”, aby podłączyć więcej amerykańskich gospodarstw do szybkiego internetu.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze