Reklama

Polityka i prawo

Afera Pegasusa. Kamiński nie spotka się z delegacją Parlamentu Europejskiego

Fot. MSWiA

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński nie spotka się z przedstawicielami delegacji komisji śledczej ds. Pegasusa, która w przyszłym tygodniu przyjedzie do Polski. Minister Zbigniew Ziobro jeszcze nie odpowiedział na list. „Polski rząd odmówił współpracy z komisją śledczą” – czytamy w oświadczeniu europarlamentarzystów. 

Komisja śledcza Parlamentu Europejskiego ws. Pegasusa zwróciła się do polskiego rządu o współpracę w ustaleniu faktów i rozwiązaniu sprawy inwigilacji. W tym celu w przyszłym tygodniu odbędzie się delegacja PE do naszego kraju. 

W związku z tym wysłano m.in. listy do ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego oraz szefa resortu sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.  

Jak przekazał podczas posiedzenia komisji jej przewodniczący Jeroen Lenaers, minister Kamiński poinformował, że nie da rady się spotkać z przedstawicielami PE, a prokurator Ziobro wciąż nie odpowiedział. Zdaniem europarlamentarzysty taka postawa sugeruje, że polskie władze mogą chcieć coś ukryć. 

Komisja wydała również w tej sprawie oświadczenie, w którym potępiła zachowanie polskiej władzy. 

„Potępiamy fakt, że polski rząd odmówił współpracy z komisją śledczą” – wskazano, odnosząc się do odmowy spotkania się z delegacją w przyszłym tygodniu. 

Zdaniem europarlamentarzystów, tego typu rozmowy dałyby Polsce możliwość „zareagowania na doniesienia o nielegalnym wykorzystaniu inwigilacji wobec osób uznanych za przeciwników politycznych”.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze