Reklama

Polityka i prawo

Pegasus użyty wobec Jacka Karnowskiego? Europoseł wzywa komisję PE do działania

Jacek K. Karnowski
Autor. Jacek K. Karnowski (@KarnowskiSopot)/Twitter

„W Polsce Pegasusa używano głównie do tego, by (…) totalnie inwigilować” – wskazał senator Marcin Bosacki, komentując m.in. sprawę użycia tego systemu wobec prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Z kolei europarlamentarzysta Łukasz Kohut skierował pismo do władz komisji śledczej Parlamentu Europejskiego z wezwaniem do pilnego zwołania jej obrad. 

Reklama

W mediach (sprawę opisywała Gazeta Wyborcza) pojawiły się doniesienia o użyciu izraelskiego systemu szpiegowskiego Pegasus wobec prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Ma to być kolejna ofiara inwigilacji za pomocą produktu NSO Group w naszym kraju, po m.in. mecenasie Romanie Giertychu i prokurator Ewie Wrzosek

Reklama
Reklama

Na liście osób szpiegowanych tym systemem znajduje się również  senator Krzysztof Brejza, będący w 2019 r. (przed wyborami) szefem kampanii wyborczej KO. Jego osoba ma mieć znaczenie także w kontekście Jacka Karnowskiego, ponieważ oboje byli zaangażowani w działania opozycji przed wspomnianymi wyborami i kontaktowali się ze sobą. 

Czytaj też

Rekomendacje już wiosną?

Sprawą zajmie się w poniedziałek na popołudniowym posiedzeniu senacka komisja nadzwyczajna ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji (nazywana również komisją ds. Pegasusa). 

Podczas programu „Graffiti” na antenie Polsat News senator i przewodniczący komisji Marcin Bosacki wskazał, że prawdopodobnie pod koniec wiosny zostaną przekazane już rekomendacje Senatowi i społeczeństwu dotyczące tego, w jaki sposób usprawnić działanie służb w zakresie kontroli operacyjnej i nie tylko. 

Czytaj też

Bosacki: lista osób inwigilowanych może być dłuższa

„W Polsce Pegasusa używano głównie do tego, by różnego typu, nie tylko politycznych przeciwników władzy, totalnie inwigilować. To widać po sprawie obecnego senatora Brejzy, prezydenta Karnowskiego, widać po inwigilacji prokurator Wrzosek” – mówił na antenie Polsat News Marcin Bosacki. 

Przewodniczący senackiej komisji ds. Pegasusa nie wyklucza, że z czasem – jeszcze przed wyborami – lista osób, które miały być inwigilowane za pomocą izraelskiego systemu, wydłuży się. W jego ocenie poznanie wszystkich nazwisk będzie możliwe jednak wtedy, gdy zmieni się władza i „niezależna prokuratura oraz niezależne sądy będą mogły tę sprawę ocenić”. 

Czytaj też

Pismo do komisji śledczej PE

Na doniesienia o inwigilacji Jacka Karnowskiego zareagowali również europarlamentarzyści. Skierowano specjalne pismo do Jeroena Lenaersa, stojącego na czele komisji śledczej PE ds. Pegasusa, z wezwaniem do zwołania jej posiedzenia w trybie pilnym. 

Autorem wezwania jest Łukasz Kohut, który podkreślił, że „pan Karnowski odgrywał kluczową rolę w kampanii największej partii opozycyjnej bezpośrednio przed wyborami”. Jak ocenił, „nielegalna infiltracja mogła mieć znaczący wpływ na przebieg wyborów w Polsce”. Dlatego w jego ocenie należy jak najszybciej zwołać obrady komisji i pochylić się nad sprawą.

Łukasz Kohut pismo Pegasus PE
Pismo Łukasza Kohuta do Jeroena Lenaersa.
Autor. Łukasz Kohut 🇪🇺 (@LukaszKohut)/Twitter

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze