Reklama

Polityka i prawo

Państwa NATO muszą wzmocnić cyberobronę

Fot. SHAPE NATO/Flickr/Domena publiczna
Fot. SHAPE NATO/Flickr/Domena publiczna

Agresywne działania ze strony Rosji oraz rosnąca siła Chin to główne czynniki definiujące wyzwania dla NATO - wskazał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, który w Brukseli przedstawił sprawozdanie za 2020r. 

Potrzebujemy silnych więzów transatlantyckich, żeby radzić sobie z wyzwaniami. Destabilizujące zachowanie Rosji, dalsze zagrożenie terroryzmem, skomplikowane cyberataki, (...) rosnące w siłę Chiny, konsekwencje zmian klimatu na bezpieczeństwo. Żaden kraj, ani żaden kontynent nie może sobie z nimi sam poradzić - mówił Stoltenberg na konferencji prasowej.

Rosja, odpowiedzialna za agresywne działania wobec sąsiadów, takie jak widzieliśmy w przypadku Ukrainy i w Gruzji; Rosja odpowiedzialna za ataki hybrydowe i cyberataki przeciwko sojusznikom NATO; próby wpływania na wewnętrzne procesy polityczne; globalne zmiany w układzie sił spowodowane wzmacnianiem się Chin. To wszystko razem definiuje przyszłe wyzwania dla NATO. Dlatego tak ważne jest, żeby NATO dostosowywało się i odpowiadało na bardziej wymagające otoczenie - doprecyzował.

Stoltenberg zaapelował też do państw Sojuszu o wzmacnianie zdolności cyberobrony i odporności infrastruktury krytycznej, w tym telekomunikacyjnej.

image

Źródło:PAP

Komentarze