Reklama

Polityka i prawo

Operatorzy będą blokować SMS-y wyłudzające dane. Rząd przyjął ustawę

Autor. Robin Worral / Unsplash

Rząd we wtorek przyjął ustawę, która m.in. nakłada na operatorów obowiązek blokowania SMS-ów i połączeń wyłudzających dane.

Reklama

Podczas wtorkowych (tj. 14 lutego br.) obrad rząd przyjął projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Jak informowaliśmy , głównym celem regulacji jest walka ze zjawiskiem spoofingu i smishingu . Na mocy przepisów m.in. operatorzy zostaną zobowiązani do blokowania SMS-ów i połączeń wyłudzających dane.

Reklama

Ponadto, dostawcy poczty elektronicznej dla co najmniej pół miliona użytkowników/aktywnych kont będą również zobowiązani do stosowania mechanizmu uwierzytelnienia poczty elektronicznej. Z kolei prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - zgodnie z ustawą - ma prowadzić wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych.

Do rządu docierały informacje o incydentach

Jak przekazał PAP minister Janusz Cieszyński (pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa), transformacja cyfrowa sprawiła, że oszuści przenieśli swoje działania na telefony i do internetu, aby pozbawić swoje ofiary oszczędności.

Reklama

Wskazał, że wielokrotnie do rządu docierały informacje o próbach wyłudzania danych przez oszustów podających się za kurierów, pracowników banku, Biura Informacji Kredytowej czy innej instytucji. Pojawiały się często zgłoszenia o fałszywych SMS-ach informujących o nieuregulowanym rachunku za prąd czy gaz.

"W ostatnim czasie mieliśmy również do czynienia z kampanią phishingową, w której cyberprzestępcy wykorzystują formułę e-recepty i podszywają się pod Ministerstwo Zdrowia" – zaznaczył Cieszyński.

SZP/PAP

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama