Reklama

Polityka i prawo

Ochrona dzieci w sieci. Lista wyzwań jest długa

Politycy i strona społeczna mają zająć się ochroną dzieci w sieci
Politycy i strona społeczna mają zająć się ochroną dzieci w sieci
Autor. Monika Rosa/ LinkedIN

Politycy i strona społeczna mają pracować nad zwiększeniem ochrony dzieci w sieci. Lista wyzwań jest długa: patostreaming, gale freak-fight transmitowane w internecie, przemoc seksualna czy wykorzystywanie wizerunku najmłodszych bez ich zgody. Nie ma już czasu na reakcję.

W piątek w Sejmie odbyła się konferencja z okazji uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka oraz z inicjatywy sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży. Politycy wraz z przedstawicielami organizacji społecznych zainicjowali projekt „35 lat Konwencji – wyzwania przyszłości”.

O jego starcie poinformowała posłanka Monika Rosa, przewodnicząca sejmowej komisji ds. Dzieci i Młodzieży. Jak zaznaczyła, parlamentarno-społeczny projekt ma charakter otwarty i potrwa przynajmniej rok.

„Dalecy jesteśmy od organizacji wielkich uroczystości. Chcemy otworzyć parlament na środowiska społeczne, dzieci i młodzież, instytucje odpowiedzialne za ich zdrowie, rozwój i bezpieczeństwo, żeby wspólnie wypracowywać podstawy dla lepszych polityk publicznych i ulepszać jakość stanowienia prawa mającego wpływ na młodych ludzi” - napisała.

W planie działań nad którymi mają pochylić się politycy i eksperci są m.in. przeciwdziałanie oglądaniu przez dzieci patostreamów i freak fightów; uchwalenie standardów ochrony dziecka w świecie online, reklamie i marketingu; przeciwdziałanie przemocy seksualnej; walka z treściami CSAM, umowa społeczna dotycząca minimalnego wieku korzystania przez dzieci z platform społecznościowych (obecnie to 13 lat, ale zatwierdzenie wieku odbywa się wyłącznie deklaratywnie; o tym, że ten mechanizm powinien zostać wzmocniony pisaliśmy w tym materiale); ochrona wizerunku dzieci w sieci oraz edukacja w duchu higieny cyfrowej.

Czytaj też

„W ich ramach planowane są dziesiątki konsultacji społecznych, uwzględniających także głos Sejmu Dzieci i Młodzieży, warsztatów, seminariów, konferencji obywatelskich i naukowych” - poinformowała Monika Rosa.

Jak dodała, w składzie komitetu społecznego, który zajmie się koordynacją prac zespołu znaleźli się: Renata Szredzińska – prezeska Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, dr Konrad Ciesiołkiewicz - członek Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania pedofilii, prof. Roman Leppert – twórca społecznej inicjatywy #akademickiezacisze, pedagog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dodatkowo wsparcie zapewnia Kancelaria Sejmu oraz sejmowa Komisja ds. Dzieci i Młodzieży.

Czytaj też

Reklama

Rząd będzie walczył z patostreamingiem

Na łamach CyberDefence24 opisywaliśmy posiedzenie Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, w czasie której wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka zapowiedział, że każdy dostawca treści pornograficznych będzie musiał wprowadzić skuteczną weryfikację wieku dla użytkowników, którzy będą chcieli oglądać takie materiały. Brak wprowadzenia mechanizmu będzie oznaczał wpisanie na listę domen niedostepnych w Polsce. Pełne założenia ustawy dotyczącej ochrony dzieci w sieci mają zostać przedstawione w połowie grudnia br. w czasie konferencji Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

O tym, jakie zagrożenia czekają na dzieci m.in. na TikToku piszemy w najnowszym #CyberMagazynie - opowiada o tym w wywiadzie Kinga Szostko, Prezeska Fundacji Prospołeczna.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze