Reklama

Polityka i prawo

Obrońcy praw człowieka na celowniku hakerów. Facebook podejmuje działania

fot. pixahive.com
fot. pixahive.com

Facebook chwali się wykryciem oraz zneutralizowaniem dwóch grup hakerskich działających z Bangladeszu i Wietnamu. Cyberprzestępcy wykorzystywali najpopularniejszy serwis społecznościowy do prowadzenia działań przeciwko obrońcom praw człowieka.

Facebook za pośrednictwem swojego bloga informuje o wykryciu działalności dwóch grup cyberprzestępców, którzy wykorzystywali serwis do prowadzenia swoich działań. Obie grupy łączyła jednak działalność wymierzona w obrońców praw człowieka.  

Grupa z Bangladeszu skupiona była na atakowaniu lokalnych aktywistów, dziennikarzy i członków mniejszości religijnych. Działania te miały na celu „skompromitowanie” kont wykorzystywanych przez te osoby, a tym samym doprowadzenie do zablokowania ich przez serwis za naruszenie standardów społeczności. Hakerzy współpracowali w celu zgłaszania na serwisie fikcyjnych naruszeń standardów społeczności, w tym domniemanie podszywania się, naruszenia własności intelektualnej czy nagość i terroryzm. Dokonywano również włamań na konta i strony ofiar w celu publikowania swoich własnych treści. Konta przejmowane były poprzez włamania na skrzynki pocztowe, urządzenia oraz nadużywania facebookowego procesu odzyskiwania konta. Koncern Marka Zuckerberga powiązał tą działalność z podmiotem Don's Team (znanym również jako Defense of Nation) oraz Crime Research and Analysis Foundation (CRAF). 

Grupa wietnamska zidentyfikowana jako APT32 atakowała rodzimych obrońców praw człowieka działających w kraju i za granicą, rządy państw, organizacje pozarządowe, agencje informacyjne oraz szereg firm z branży informatycznej, hotelarskiej, rolniczej, medycznej, handlu detalicznego, przemysłu samochodowego i usług mobilnych. Dochodzenie Facebooka powiązało tą działalność z CyberOne Group - firmą informatyczną z siedzibą w Wietnamie (znaną również jako CyberOne Security, CyberOne Technologies, Hành Tinh Company Limited, Planet i Diacauso). 

Koncern Marka Zuckerberga po analizie przeprowadzonej wraz ze swoimi partnerami biznesowymi odnośnie działalności tej grupy potwierdził, że stosowała ona szeroki wachlarz działań. APT32 stworzył w Internecie fikcyjne postacie udające aktywistów i podmioty biznesowe lub używał romantycznych przynęt podczas kontaktowania się z osobami, do których były skierowane – czytamy w oficjalnym komunikacie Facebooka. Grupa APT32 jest również odpowiedzialna za wykorzystanie aplikacji pobierającej dane z urządzeń użytkowników (która dostępna była w sklepie Google Play), a także rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania.

image
Oferta sklepu Defence24.pl

 

Reklama
Reklama

Komentarze