Polityka i prawo
Nowy urząd w Chinach ma pomóc prześcignąć Zachód w cyfrowych regulacjach
Narodowa Administracja Danych - to nowy urząd, który powstał w Chinach. Jego powołaniem ma być pomoc Pekinowi w wysforowaniu się przed Zachód, gdy mowa o wyznaczaniu standardów i norm regulacyjnych w świecie nowych technologii.
Chiny mają nowy urząd. To Narodowa Administracja Danych, która ma służyć zwiększeniu przewagi technologicznej Chin nad Zachodem i wysforowaniu się przed niego, jeśli chodzi o wyznaczanie standardów i norm regulacyjnych w odniesieniu do nowych technologii i cyfrowej gospodarki.
Dziennik „South China Morning Post” podaje, że głównym powodem utworzenia nowej rządowej agendy jest szybki rozwój sztucznej inteligencji i konieczność integracji prac nad jej regulacją. O tym, jak budowane są chińskie regulacje tej technologii, na naszych łamach można przeczytać w tym materiale.
Widoczne ambicje Pekinu
Zdaniem dziennika z Hongkongu, utworzenie nowego urzędu jeszcze bardziej uwypukla to, jak duże ambicje w zakresie cyfrowej gospodarki ma Pekin. Chiny chcą wysunąć się również na pole lidera, jeśli chodzi o tworzenie standardów dla regulacji sfery nowych technologii - dobrym przykładem może być branża sztucznej inteligencji, o czym informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl tutaj.
ChRL chce być na czele, jeśli chodzi o tworzenie ram dla polityki cyfrowej i to kolejne pole rywalizacji Pekinu z Zachodem - twierdzą analitycy cytowani przez gazetę. Widać to również w rozmowach, które toczyły się na forum Joe Biden - Xi Jinping w ubiegłym tygodniu. Jak podawaliśmy, jednym z tematów była sztuczna inteligencja i ryzyka wytwarzane przez jej zastosowania np. w sferze wojskowej. Zarówno USA, jak i Chiny zdają sobie sprawę, że kwestia tego, kto będzie pierwszy w działaniach regulacyjnych i kto będzie nadawał im ton, na wiele lat zdefiniuje układ sił na tym polu.
Narodowa Administracja Danych - co to jest?
Pekin po raz pierwszy zapowiedział plany utworzenia nowego urzędu w marcu tego roku. Jeśli chodzi o struktury państwowe, to NAD podlega pod Narodową Komisję Rozwoju i Reform, która jest głównym organem odpowiedzialnym za planowanie gospodarki. NAD ma przejąć wiele obowiązków wcześniej przypadających Chińskiej Administracji Cyberprzestrzeni (CAC), która - jak już pisaliśmy w kontekście egzekwowania regulacji sztucznej inteligencji - jest zbyt obciążona kadrowo, aby wszystkiemu sprostać.
NAD ma pracować nad rozwojem standardów dla chińskiej gospodarki cyfrowej, m.in. w zakresie przesyłu danych, współdzielenia ich pomiędzy sektorem prywatnym a publicznym, wsparcia cyfryzacji usług publicznych oraz koordynacji działań z zakresu polityki cyfrowej pomiędzy innymi resortami oraz lokalnymi oddziałami chińskiej administracji.
Cyfrowy Jedwabny Szlak
Dyrektorem nowego urzędu jest były prezes należącego do państwa telekomu - China Unicom - Liu Liehong. Jak pisze „SCMP”, to człowiek z ponad 30-letnim doświadczeniem pracy w branży technologii informacyjnych.
Podczas opisywanego przez nas październikowego szczytu Inicjatywy Pasa i Drogi w Pekinie, Liu powiedział, że nadzorowana przez niego nowa agencja będzie odpowiedzialna za rozwój nowych standardów, które mają przysłużyć się realizacji planu Cyfrowego Jedwabnego Szlaku (część Inicjatywy Pasa i Drogi ukierunkowana na rozwój nowych technologii) oraz do rozwoju kooperacji w ramach pracy nad infrastrukturą cyfrową, e-commerce i sektorem inteligentnych miast.
Kluczowe dane
Chiny ze względu na szybko rozwijającą się gospodarkę cyfrową wytwarzają również ogromne ilości danych, które są potężnym zasobem. W ub. roku było to ok. 8,1 zetabajtów - podaje hongkoński dziennik. NAD ma pomóc krajowi dobrze wykorzystywać te dane, które obecnie są według gazety pofragmentowane i nieuporządkowane, zarówno jeśli chodzi o rządowe instytucje, jak i różne sektory gospodarki.
Obecnie wartość chińskiej gospodarki cyfrowej wyceniana jest na ok. 690 mld dolarów (dane za ub. rok), co przekłada się na 41,5 proc. chińskiego produktu krajowego brutto.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*