Reklama

Polityka i prawo

Nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji. Uderzenie w gospodarkę, media, propagandystów

wojna w ukrainie
Autor. @Liberov/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Unia Europejska przyjęła nowy pakiet sankcji wobec Rosji, który obejmuje m.in. prokremlowskie media i dezinformatorów. Ograniczenia dotyczą także gospodarki i wojska.

Reklama

W piątek 16 grudnia Unia Europejska przyjęła dziewiąty pakiet sankcji, które mają na celu zwiększenie presji na Rosję i jej rząd, aby zakończyć wojnę w Ukrainie.

Reklama

Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, podkreślił, że Putin celowo w czasie zimy pozbawia miliony Ukraińców wody, prądu i ogrzewania. „UE reaguje na tę eskalację i zbrodnie wojenne, wprowadzając dziewiąty pakiet sankcji” – wskazał przedstawiciel wspólnoty w oświadczeniu do sprawy.

Czytaj też

Elektronika i IT

Unia zdecydowała się na nałożenie nowych ograniczeń eksportowych oraz kontroli na towary i technologie podwójnego zastosowania oraz te rozwiązania, które „mogą przyczynić się do technologicznego wzmocnienia rosyjskiego sektora obronnego”.

Reklama

Na listę podmiotów uznawanych za powiązane z „rosyjskim kompleksem militarno-przemysłowym” trafiło kolejne 168 instytucji i przedsiębiorstw.

Zdaniem UE takie działanie sprawi, że m.in. elektronika i elementy infrastruktury IT, które „mogłyby być wykorzystane przez machinę wojenną” Kremla, nie staną się przedmiotem „swobodnego handlu”.

Czytaj też

Dezinformacja i propaganda

Pakiet sankcji obejmuje również podmioty z rynku medialnego, które służą Moskwie do prowadzenia wojny informacyjnej. Na tej podstawie Wspólnota zawiesiła koncesję czterem dodatkowym mediom: NTV/NTV Mir , Rossiya 1 , REN TV i Pervyi Kanal

„Znajdują się (wspomniane podmioty – red.) pod stałą bezpośrednią lub pośrednią kontrolą rosyjskich władz i były używane do trwałych i skoordynowanych działań dezinformacyjnych i propagandy wojennej” – argumentuje swoją decyzję UE.

Ponadto, na „czarną listę” trafiły „osoby publiczne odpowiedzialne za rozpowszechnianie dezinformacji i propagandy”.

Przypomnijmy, że obecnie sankcje zastosowano wobec 1386 osób. W praktyce oznacza to, że ich aktywa zostały zamrożone, a obywatelom i firmom UE zabrania się „udostępniania im funduszy".

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze