Reklama

Polityka i prawo

Nowi sygnatariusze deklaracji ws. sieci kwantowej w UE

Fot. Pikrepo/CC0
Fot. Pikrepo/CC0

Cztery kolejne państwa - Rumunia, Austria, Dania oraz Bułgaria - podpisały deklarację o przystąpieniu do budowy infrastruktury, która umożliwia komunikację za pomocą innowacyjnej technologii kwantowej w Unii Europejskiej. Inicjatywa skupia łącznie 24 kraje, w tym Polskę. 

Budowa europejskiej sieci infrastruktury kwantowej ma zapewnić Europie nie tylko rozwój technologii kwantowych, ale także poprawić cyberbezpieczeństwo Unii i jej konkurencyjność na rynku.

Projekt zakłada przede wszystkim budowę sieci naziemnych połączeń pozwalających na bezpieczną komunikację pomiędzy wybranymi krajami Unii oraz uruchomienie segmentu satelitarnego, który będzie podstawą takiej łączności na linii ziemia-kosmos i satelita-satelita. Infrastruktura kwantowa ma w pierwszej kolejności służyć zapewnieniu bezpiecznej komunikacji na potrzeby państw i zarządzających tzw. infrastrukturą krytyczną, czyli obiektami strategicznymi dla gospodarki danego państwa (chodzi tu np. o krajowe sieci teleinformatyczne czy też elektrownie). Szacuje się, że dzięki inicjatywie EuroQCI państwa europejskie będą mogły komunikować się ze sobą w sposób zapewniający maksymalne bezpieczeństwo już w 2027 roku.

W inicjatywę zaangażowane są już łącznie 24 państwa. "To pokazuje, że kraje członkowskie przywiązują dużą wagę do rozwoju sieci komunikacji kwantowej w Europie. Ten projekt jest kluczowy dla niezależności technologicznej UE i zapewni nam bezpieczeństwo komunikacyjne nowej generacji" - powiedział komisarz UE ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Do końca roku państwa-sygnatariusze powinny merytorycznie opracować plan prac, w tym badanie wykonalności i wybór najbardziej odpowiednich rozwiązań technologicznych. Dopiero potem nastąpi budowa odpowiedniej infrastruktury i wdrażanie protokołów bezpiecznej komunikacji.

Jako pierwsze deklarację EuroQCI podpisały w czerwcu 2019 roku w Bukareszcie Belgia, Niemcy, Włochy, Malta, Luksemburg. Niderlandy i Hiszpania. W lipcu do grupy tej dołączyły Węgry, Portugalia i Polska, a pod koniec ubiegłego roku: Chorwacja, Cypr, Grecja, Finlandia, Francja, Litwa, Słowacja, Słowenia i Szwecja. Na początku tego roku umowę podpisały również Czechy.

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama