Reklama

Polityka i prawo

Niemiecka telewizja przegrała w sądzie z byłym szefem biura cyberbezpieczeństwa

Szef niemieckiego biura cyberbezpieczeństwa został zwolniony po oskarżeniach dotyczących rzekomej współpracy z rosyjskimi agentami. Sąd w Monachium stwierdził, że były one fałszywe.
Szef niemieckiego biura cyberbezpieczeństwa został zwolniony po oskarżeniach dotyczących rzekomej współpracy z rosyjskimi agentami. Sąd w Monachium stwierdził, że były one fałszywe.
Autor. detait/Unsplash

Były szef Federalnego Biura dla Bezpieczeństwa Informacji wygrał w sądzie z redakcją programu ZDF Magazin Royale w sprawie fałszywych twierdzeń na jego temat. Arne Schönbohm stracił swoje stanowisko dwa lata temu w wyniku oskarżeń dotyczących współpracy z rosyjskimi szpiegami.

Historia rozpoczęła się w październiku 2022 roku. W programie satyrycznym ZDF Magazin Royale wyemitowano materiał, który mówił o powiązaniach ówczesnego szefa Federalnego Biura dla Bezpieczeństwa Informacji (BSI) Arne Schönbohma z przedsiębiorstwem rzekomo powiązanym z rosyjskim wywiadem.

Jak przypomina serwis Recorded Future News, efektem emisji materiału było zwolnienie Schönbohma ze stanowiska przez Nancy Faeser. Zastąpiła go Claudia Plattner, dyrektor generalna systemów informacji Europejskiego Banku Centralnego.

Czytaj też

Reklama

Pozew i proces

Były szef instytucji odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo postanowił jednak walczyć o swoje dobre imię. Skierował do sądu pozew przeciwkoZDF Magazin Royale, żądając ustanowienia zakazu publikacji fałszywych oświadczeń przez program oraz 100 tys. euro odszkodowania. Wytoczył również sprawę BSI za niesprawiedliwe zwolnienie.

W czwartek 19 września, sąd w Monachium wydał orzeczenie na korzyść Schönbohma. Sposób, w jaki program przedstawił rzekome powiązania szefa biura cyberbezpieczeństwa z rosyjskim wywiadem, był fałszywy. Za nieprawdziwe uznano również sugestie, jakoby obecność powoda w BSI miała zagrażać cyberbezpieczeństwu Niemiec.

Czytaj też

Reklama

Pomogli dziennikarze

Co ciekawe, na niewinność Schönbohma wskazywały artykuły opublikowane przez Der Spiegel oraz Bilda. Tabloid dotarł bowiem do wewnętrznego dokumentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, wskazującego na chęć usunięcia szefa BSI ze stanowiska.

Sam resort wyjaśniał, że decyzja o zwolnieniu Arne Schönbohma zapadła ze względu na zarzuty stawiane mu w mediach. „Trwale naruszyły one niezbędne zaufanie opinii publicznej do neutralności i bezstronności postępowania jego urzędu jako prezesa najważniejszego niemieckiego organu ds. cyberbezpieczeństwa” – mówiło oficjalne stanowisko niemieckiego ministerstwa.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze