Reklama

Polityka i prawo

NATO ulepszy systemy do cyberobrony

fot. NATO inc.
fot. NATO inc.

Sojusz NATO planuje zakup nowych systemów do cyberobrony, które mają zastąpić przestarzałe platformy. Mają pojawić się przed końcem 2021 roku. 

NATO Communication and Information Agency (NCIA) chce ulepszyć swoje zapory ogniowe, narzędzia do testowania i inne możliwości cyberobrony.

Rebecca Benson, główna specjalistka ds. kontraktów NCIA określiła program jako „jeden z najbardziej zróżnicowanych i złożonych” ze wszystkich programów ulepszania technologii cybernetycznych, które są zgrupowane w ramach tak zwanego programu Capability Package (CP) 120. W ramach programu prowadzonego przez NCIA na technologie związane z usprawnieniem cyberbezpieczeństwa na serię działań w tym zakresie ma zostać przeznaczonych około 27-32 miliony dolarów.

Zgodnie z zawiadomieniem o zamiarze ubiegania się o odświeżenie systemu bezpieczeństwa cybernetycznego, organizacja opublikuje zapytanie ofertowe do końca trzeciego kwartału 2021 roku. Oczekuje jednego wykonawcy zlecenia i podpisania umowy na stały okres.

Jak zaznaczyła Sarah Brown, starsza ekspertka w NCIA, niedawno zakończono pracę nad nową strategią cyberbezpieczeństwa, której celem jest budowa zaufania do zdolności NATO w zakresie cyberobrony w całym Sojuszu. Strategia, która nie została jeszcze sformalizowana, obejmuje dyrektywy dotyczące zarządzania pracownikami oraz zarządzania ryzykiem, wraz z instrukcjami dotyczącymi operacji w zakresie bezpieczeństwa i prac inżynieryjnych.

Pandemia COVID-19 przyspieszyła wewnętrzny proces cyfrowej transformacji NATO. Między innymi wirtualnie były prowadzone ćwiczenia wojskowe, a członkowie NATO musieli szybko nauczyć się, jak dalej działać w dużej mierze w środowisku wirtualnym. Obecnie nadal - w pewnym stopniu - działa w systemie hybrydowym.

Reklama

Komentarze

    Reklama